sernik kajmakowy

Kajmakowy sernik pieczony na spodzie z brownie

by Stonerchef

Babcie piekły sernik, mamy pieką sernik, więc my też pieczemy sernik. Bo upiec takie ciasto, które będzie dla podniebienia jak puszek, a nie zbity kloc, to nie lada sztuka. Przyrządzić je w taki sposób, żeby jego przekrój wprawiał w niepohamowane kulinarne podniecenie, to jak wygrać życie. A jeśli w dodatku będzie to kajmakowy sernik na spodzie z brownie… CHWALMY PANA! A właściwie Państwo Stonerchefów.

Na naszym blogu nie ma miejsca na wałkowanie tego samego rodzaju potraw i deserów po raz setny z drobną wariacją na temat ilości użytego półproduktu. To samo ma miejsce w przypadku serników. Jak robimy go na zimno, to dostaje taką oprawę gastryczno-wizualną, która potrafi przywołać lawinę, jeśli oglądający ten przepis znajduje się akurat w górach. A jak gramy sernik pieczony…

To walimy do niego kajmak, a za spód robi brownie

Tak jest. W dodatku taki sernik zostaje odpowiednio dopieszczony w niskiej temperaturze. Potem studzi się jeszcze w piekarniku, a na koniec, kiedy już się totalnie schłodzi, wylewamy na niego ganasz z czekolady deserowej, na wierzchu której tworzymy abstrakcyjne wzory z czekolady białej.

W efekcie powstaje dzieło sztuki, wobec którego nie sposób przejść obojętnie, nawet jeśli jest się niewidomym. Kajmakowy sernik potrafi bowiem doprowadzić zmysły do gastro-szału samym zapachem – nie wspominając już o tym, co to krówkowe szczęście wyprawia z kubkami smakowymi, jak tylko pierwszy kawałek serniczka zebrany widelcem wyląduje w buzi.


Do przygotowania pieczonego sernika kajmakowego przydadzą się:


Generalnie ujmiemy to w ten sposób: jeśli potrójnie czekoladowy sernik Oreo zrobił na Was wrażenie, to ten kajmakowy sernik wykopie Was z butów. I to tak, że będziecie ich szukać przez następny miesiąc – a potem zapomnicie o butach i pójdziecie do sklepu szukać składników na kolejny egzemplarz.

No już, już! Dosyć tej agresywnej sprzedaży, wiemy. Pora na zaszczepienie wartości edukacyjnych.

Składniki (na formę o średnicy ok. 20-21cm):

składniki na spód brownie

Spód brownie:

85g czekolady deserowej

60g masła

100g cukru

1 duże jajko

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

65g mąki pszennej uniwersalnej (typ 480)

1/4 łyżeczki soli

składniki na kajmakową masę sernikową

Kajmakowy sernik (masa):

680g serka śmietankowego (np. Łaciaty)

100g brązowego cukru

3 duże jajka

1,5 łyżeczki ekstraktu waniliowego

300g masy kajmakowej

składniki na ganasz czekoladowy

Czekoladowy ganasz:

100g gorzkiej czekolady

100g śmietany 36%

Dekoracja:

ok. 6 kostek białej czekolady

Brownie na spód

Rozgrzewamy piekarnik do 175 stopni i wyjmujemy sobie formę do ciasta.

Czekoladę rozpuszczamy wraz z masłem w kąpieli wodnej, aż oba składniki się połączą. W osobnej misce łączymy cukier z jajkami oraz wanilią i dodajemy do nich to, co roztopiliśmy w kąpieli. Następnie dodajemy mąkę, sól i miksujemy wszystko do dokładnego połączenia się składników. Masę brownie przenosimy do uprzednio przygotowanej formy.

spód brownie do sernika kajmakowego

Spód pieczemy ok. 15-20 minut lub do momentu, kiedy patyczek włożony w brownie wyjdzie prawie czysty.

upieczony spód brownie do sernika kajmakowego

Spód już jest, teraz pora na główną gwiazdę deseru.

Kajmak i sernik to prawie jak karmnik

Ponownie nagrzewamy piekarnik do 175 stopni. Kiedy urządzenie dochodzi do pożądanej temperatury, my miksujemy w dużej misce serek śmietankowy z brązowym cukrem na średnich obrotach miksera, dopóki masa nie będzie puszysta. Następnie wbijamy jajka, jedno na raz i dodaniu każdej sztuki dokładnie miksujemy. Później należy wmieszać wanilię i dodać masę kajmakową, miksując do dokładnego połączenia się składników.

sernik w formie przed pieczeniem

Masę sernikową przelewamy do formy ze spodem i wkładamy do piekarnika na 15 minut. Po tym czasie redukujemy temperaturę do 95 stopni i kontynuujemy pieczenie, tym razem przez 2 godziny. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, wyjmujemy z niego nasz kajmakowy sernik i delikatnie przejeżdżamy końcówką noża po krawędziach formy. Ciasto ponownie wkładamy do piekarnika i trzymamy go tam kolejne 2 godziny.

upieczony sernik kajmakowy

Wyjmujemy znów sernik, przykrywamy go delikatnie folią aluminiową i wstawiamy do lodówki na całą noc.

sernik kajmakowy

Tak powinien wyglądać nasz kajmakowy sernik po wyjęciu z lodówy na drugi dzień. A teraz pora na ganasz i trochę sztuki na wierzchu ciasta.

Czekoladowy ganasz i dekoracja

Miksujemy drobno czekoladę w malakserze. Z kolei w rondelku umieszczamy śmietanę i podgrzewamy ją, aż będzie gorąca, ale nie doprowadzamy do zagotowania. Rozlewamy śmietanę po zmiksowanej czekoladzie i mieszamy całość bardzo dokładnie, aż uzyskamy jednolitą konsystencję.

gotowy ganasz czekoladowy

Rozprowadzamy ganasz po wierzchu sernika i czekamy aż nieco zastygnie. W tym czasie roztapiamy szybko białą czekoladę w kąpieli wodnej, po czym nakładamy ją łyżeczką na ganaszu w różnych odległościach od siebie. Końcowym elementem tej sernikowej podróży po słodki orgazm będzie wlożenie patyczka delikatnie w polewę i tworzymy przy jego użyciu wyjątkowe wzory – w końcu to wyjątkowy, kajmakowy sernik. Przykładowa dekoracja jest na zdjęciach:

sernik kajmakowy

sernik kajmakowy

kajmakowy sernik

sernik kajmakowy

sernik kajmakowy

sernik kajmakowy

sernik kajmakowy

sernik kajmakowy

sernik kajmakowy

Zdecydowana większość naszego rozpustnego żarcia nosi znamiona krajobrazu bitwy pod Grunwaldem w samym środku polsko-krzyżackiej bójki. Tu jest inaczej, bo ten sernik kajmakowy wygląda niczym skrupulatnie wznoszona cywilizacja wybitnych ludów albo jak muza leżąca przed artystą, która mówi:

Draw me like one of your cheesecakes.

Właśnie tak.

podpis pod postem

 

 

 

Buchnij sobie ten przepis!
Przygotowanie
45 mins
Część właściwa
2 hrs 35 mins
Łącznie
3 hrs 20 mins
 
Rodzaj dania: Deser
Ilość: 12 porcji
Składniki
Spód brownie
  • 85 g czekolady deserowej
  • 60 g masła
  • 100 g cukr
  • 1 duże jajko
  • 65 g mąki pszennej uniwersalnej (typ 480)
  • 1/4 łyżeczki soli
Kajmakowy sernik (masa)
  • 680 g serka śmietankowego (np. Łaciaty)
  • 100 g brązowego cukru
  • 3 duże jajka
  • 1,5 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • 300 g masy kajmakowej
Czekoladowy ganasz
  • 100 g gorzkiej czekolady
  • 100 g śmietany 36%
Dekoracja
  • ok. 6 kostek białej czekolady
Wskazówki
Spód
  1. Nagrzej piekarnik do 175 stopni i wyjmij formę do ciasta (ok. 20-21cm). Podłóż formę papierem do pieczenia.

  2. Rozpuść czekoladę wraz z masłem w kąpieli wodnej, aż oba składniki się połączą. W osobnej misce połącz cukier z jajkami oraz wanilią i dodaj do nich roztopioną czekoladę z masłem. Wsyp mąkę, sól i miksuj wszystko do dokładnego połączenia się składników. Przenieś masę brownie do uprzednio przygotowanej formy.

  3. Piecz spód ok. 15-20 minut lub do momentu, kiedy patyczek włożony w brownie wyjdzie prawie czysty.

Sernikowa masa kajmakowa
  1. Rozgrzej ponownie piekarnik do 175 stopni.

  2. Zmiksuj w dużej misce serek śmietankowy z brązowym cukrem na średnich obrotach miksera, dopóki masa nie będzie puszysta. Wbij jajka (jedno na raz) i po dodaniu każdej sztuki miksuj dokładnie. Wmieszaj wanilię, dodaj masę kajmakową i miksuj do dokładnego połączenia się składników.

  3. Przelej masę sernikową do formy i włóż do piekarnika na 15 minut.

  4. Zredukuj temperaturę do 95 stopni i kontynuuj pieczenie przez 2 godziny.

  5. Wyłącz piekarnik, wyjmij z niego sernik, przejedź delikatnie końcówką noża po krawędziach formy i wstaw ciasto ponownie do wyłączonego piekarnika na kolejne 2 godziny.

  6. Wyjmij sernik, przykryj go delikatnie folią aluminiową i wstaw do lodówki na całą noc.

Ganasz czekoladowy i dekoracja
  1. Zmiksuj czekoladę w malakserze na bardzo drobne kawałki i przenieś ją do miski.

  2. Umieść w rondelku śmietanę i podgrzewajj, aż będzie gorąca (nie doprowadzaj jej do zagotowania!). Rozlej śmietanę po czekoladzie i mieszaj bardzo dokładnie do uzyskania jednolitej i gładkiej konsystencji.

  3. Rozprowadź ganasz po wierzchu sernika i czekaj, aż nieco zastygnie. W tym czasie roztop szybko białą czekoladę w kąpieli wodnej i nakładaj ją łyżeczką na ganaszu w różnych odległościach od siebie. Na koniec weź patyczek i włóż go delikatnie w polewie, po czym przeciągaj nim po wierzchu sernika, tworząc na polewie wzory.

ZapiszZapisz

Zobacz również inne artykuły