gdzie marihuana jest legalna w Europie

Gdzie marihuana jest legalna w Europie?

by Stonerchef

Marihuana jest na razie legalna jedynie w jednym kraju w Europie; wiele państw ją zdekryminalizowało, część ma mniej lub bardziej rozwinięty program medyczny, a inne nadal siedzą pod głazem. Zobaczmy, gdzie najlepiej podróżować z ziołem po Europie.

Jak zapytasz na ulicy randomowego przechodnia, gdzie marihuana jest legalna w Europie, to Holandia prawdopodobnie będzie na pierwszym miejscu; zaraz obok na podium stanie Hiszpania, a z brązowym medalem wylądują Czechy.

Jednak w żadnym z tych europejskich krajów marihuana nie jest legalna.

W dzisiejszych czasach prawo względem konopi indyjskich jest dość luźne w większości państw Unii Europejskiej. Sytuacja ma również dynamiczny charakter. Może cię kusić, żeby z tego luzu skorzystać na wakacjach — i po to właśnie powstał ten artykuł.

Dzisiaj przedstawimy, jaki jest status prawny marihuany w Europie, gdzie z niej można legalnie korzystać i w jakim zakresie, a także gdzie lepiej nie bywać z lekarstwem.

Gdzie marihuana jest legalna?

Gdzie marihuana jest legalna w Europie?

Poniżej znajdziesz tabelę, z której dowiesz się, jak wygląda prawo konopne w Europie w odniesieniu do rekreacyjnego i medycznego wykorzystania marihuany:

KrajWykorzystanie medyczneWykorzystanie rekreacyjne
AlbaniaNielegalneNielegalne
AndoraNielegalneNielegalne
ArmeniaNielegalneNielegalne
AustriaNielegalneZdekryminalizowane
AzerbejdżanNielegalneNielegalne
BiałoruśNielegalneNielegalne
BelgiaLegalneNielegalne
Bośnia i HercegowinaNielegalneNielegalne
BułgariaNielegalneNielegalne
ChorwacjaLegalneZdekryminalizowane
CyprLegalneNielegalne
CzarnogóraNielegalneNielegalne
CzechyLegalneZdekryminalizowane
DaniaLegalneZdekryminalizowane
EstoniaLegalneZdekryminalizowane
FinlandiaLegalneNielegalne
FrancjaLegalneZdekryminalizowane
GruzjaLegalne„Legalne” (choć bardziej zdekryminalizowane)
GrecjaLegalneNielegalne
HiszpaniaNielegalneZdekryminalizowane
HolandiaLegalneZdekryminalizowane
IslandiaNielegalneNielegalne
IrlandiaLegalneNielegalne
KazachstanNielegalneNielegalne
KosowoNielegalneNielegalne
LichtensteinNielegalneNielegalne
LitwaLegalneNielegalne
LuksemburgLegalneZdekryminalizowane
ŁotwaNielegalneNielegalne
MaltaLegalneLegalne
MacedoniaLegalneNielegalne
MołdawiaLegalneZdekryminalizowane
MonakoNielegalneNielegalne
NiemcyLegalneZdekryminalizowane
NorwegiaLegalne (w praktyce bardzo okrojone)Nielegalne
PolskaLegalneNielegalne
PortugaliaLegalneZdekryminalizowane
RumuniaLegalneZdekryminalizowane
RosjaNielegalneZdekryminalizowane
San MarinoLegalneNielegalne
SerbiaNielegalneNielegalne
SłowacjaNielegalneNielegalne
SłoweniaLegalne (ale mocno okrojone)Zdekryminalizowane
SzwecjaLegalneNielegalne
SzwajcariaLegalneZdekryminalizowane
TurcjaLegalne (ale mocno okrojone)Nielegalne
UkrainaNielegalneZdekryminalizowane
WęgryNielegalneNielegalne
Wielka BrytaniaLegalneNielegalne
WłochyLegalneZdekryminalizowane

Nasze top 3 kraje w Europie dla użytkowników marihuany

Jest kilka kierunków w Europie, które należy wyszczególnić przy okazji ziołowych podróży. W tych krajach marihuana jest już prawie legalna, a jeden pojechał po bandzie i zalegalizował zioło w pełnym spektrum.

Tam spędzisz wyjątkowo odprężający urlop:

Czy marihuana jest legalna w Hiszpanii?

1. Hiszpania

Choć marihuana jeszcze nie jest w pełni legalna w Hiszpanii, to tamtejszy rząd ją zdekryminalizował na użytek własny, a w kwestii „dystrybucji” dopuszczono do działania tzw. kluby konopne, czyli prywatne stowarzyszenia zrzeszające entuzjastów rośliny.

Oczywiście zioła tam nie kupujesz, a jedynie dostajesz je w ramach podziękowania za wsparcie finansowe, którego dokonujesz będąc członkiem. Do wyboru masz cały przekrój produktów, od suszu z różnych regionów świata, przez haszysz i jedzenie z ziołem, olejki z marihuany, vape peny, koncentraty, moon rocki, wymyślne jointy — no, po prostu Kalifornia Europy.

Ze wszystkich przyjaznych stonerom destynacji, które odwiedziliśmy, Hiszpania tak nas urzekła, że postanowiliśmy tam zamieszkać.

Przy okazji wydaliśmy przewodnik w formie e-booka, w którym znajdziesz 108 stron praktycznych porad, jak szybko, legalnie i w dobrych cenach ogarnąć sobie zioło w Hiszpanii. Znajdziesz go w naszym sklepie.

2. Holandia

Co prawda mieszkamy w Hiszpanii, ale to w Holandii się zaręczyliśmy — i właśnie stamtąd mamy najsoczystsze wspomnienia z ziołem. Holandia zdekryminalizowała marihuanę, jako element redukcji szkód zamiast penalizacji (jak to wtedy robiła większość państw na świecie) — i tak już zostało.

ZOBACZ: JAK WYGLĄDAŁ NASZ PIERWSZY LEGALNY JOINT?

Sprzedaż pozostaje oficjalnie nielegalna, jednak w Holandii funkcjonują Coffee Shopy, które władza toleruje jako miejsca spotkań użytkowników konopi indyjskich; tych lokalnych i turystów.

PRZECZYTAJ: NASZE TOP 7 COFFEE SHOPÓW W AMSTERDAMIE

Tam możesz kupić zioło, hasz, ciasteczka z marihuaną, moon rocki i inne wynalazki. Trudniej jest z dostępem do koncentratów BHO (rosin, wax, shatter, itp.), bo te przetwory pozostają zabronione — choć słuchy krążą, że holenderskie „podziemie” nie próżnuje w tym temacie.

3. Czechy

Pomimo braku legalizacji, Czechy są jednym z najlepszych miejsc do spędzania czasu z gibonkiem.

Dlaczego?

Bo to siedzi u nich mocno w kulturze, a sama marihuana jest częściowo zdekryminalizowana. Oznacza to, że za posiadanie zioła w miejscu publicznym można zaliczyć mandat, ale zazwyczaj kończy się to pouczeniem — o ile policjant w ogóle zwróci na to uwagę.

A połączenie „zioło + Praga” to już jest w ogóle inny rodzaj stonerskości, bo stolica Czech stoi rozpustnym jedzeniem praktycznie na każdym kroku. Po buszku w sam raz można udać się na gastro-zwiedzanie.

ZOBACZ: NASZE VLOGI Z CZECH (UWAGA! ROZPUSTNE JEDZENIE)

A jak zdobyć zioło w Czechach? Jeśli jesteś pacjentem, to wystarczy, że udasz się do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w swojej okolicy ze specjalnym drukiem wypełnionym przez lekarza. Wtedy, po określeniu ilości tematu i czasu, w jakim będziesz przebywać na miejscu, Inspektorat powinien „przyklepać” taki dokument i dać ci zezwolenie na przewóz.

PRZECZYTAJ: JAK DOSTAĆ RECEPTĘ NA MEDYCZNĄ MARIHUANĘ?

Z tym papierem przewieziesz swój lek przez granicę polsko-czeską, a na miejscu nikt nie powinien ci robić z tego tytułu problemu.

A jak nie jesteś pacjentem? Z tego, co się dowiedzieliśmy, to często w pubach można trafić na tzw. „menu spod lady”, tak że ten… Nic nie mówimy.

Pozostałe konopne destynacje w Europie

Malta

Malta poszła na całość i w grudniu 2021 roku zalegalizowała marihuanę na użytek rekreacyjny. Można posiadać przy sobie zioło, uprawiać je, a w drodze jest już system klubów konopnych — podobny do tego, jaki przyjęto w Hiszpanii.

Jeśli szukasz wyspy z klimatyczną architekturą, dużą bioróżnorodnością, dobrą pogodą i pysznym jedzeniem, to teraz możesz śmiało lecieć na Maltę i przy okazji spróbować lokalnych zielonych specjałów.

U nas wysoko w planach na ten rok.

Chorwacja

O tym mało się mówi, ale Chorwacja ma przyjazny klimat dla użytkowników marihuany — i wcale nie chodzi tu o słońce, morze śródziemne, wybitne jedzenie, czy trasy spacerowe (choć to też jest top).

Nie dość, że Chorwacja zezwala na medyczne wykorzystanie zioła, to jeszcze rekreacyjny użytek jest zdekryminalizowany.

Jedyny problem? Źródło. W obecnej sytuacji pozostaje rekonesans wśród lokalsów — ewentualnie scenariusz czeski, jeśli jesteś pacjentem.

Gruzja

Wyobraź sobie na legalu zajarać gibonka, a później zatopić zęby w chrupiącym i wypełnionym serem chaczapuri — albo wyssać cały bulion z chinkali i rozkoszować się delikatnym ciastem przy akompaniamencie wschodnich pieśni, które w tym stanie nabierają jeszcze bardziej na wyrazistości.

To jest możliwe, ponieważ Trybunał Konstytucyjny w Gruzji stwierdził, że marihuana nie może być nielegalna, a rząd gruziński się z tym stwierdzeniem zgodził. Efektem tego była niespodziewana prawie-legalizacja.

Prawie, bo w Gruzji, owszem, można palić i posiadać, ale sprzedaż i uprawy nadal pozostają zabronione. Tak że tego, nic na sprzedaż, trzeba sobie radzić u lokalsów albo mieć znajomego Gruzina-farmera.

Z dobrych wiadomości, to Gruzja dopuszcza też medyczny użytek marihuany, tak że, pacjencie, będziesz raczej bezpieczny.

Francja

Vous le vous gibonchy? Co prawda Francja do niedawna miała jedne z bardziej surowych przepisów konopnych, ale od ponad trzech lat zaczyna być widać progres, bo posiadanie jest już karane tylko mandatem w wysokości 200 euro. Dodatkowo w 2021 roku rząd zdecydował się na pilotażowy program dla pacjentów medycznej marihuany, dzięki któremu 3000 pacjentów może przez dwa lata za darmo korzystać z leku.

A za darmo to i ocet słodki. No i makaroniki też.

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi wysuwają się na prowadzenie w wyścigu o miejsca lidera europejskich ruchów legalizacyjnych. Niemcy mają przede wszystkim solidnie rozwinięty rynek medyczny. Pacjenci mogą liczyć na pokrycie kosztów leczenia ze swojego ubezpieczenia zdrowotnego, a do tego mają do dyspozycji szeroki wachlarz odmian.

Z kolei dla użytkowników rekreacyjnych też mamy dobre wieści. Jeśli masz przy sobie 6–15 gramów suszu (w zależności od regionu), to nic ci się nie stanie z tego powodu przy spotkaniu z policją. Uprawa i sprzedaż pozostają nielegalne, jednak Niemcy są na dobrej drodze do legalizacji; ponoć w ciągu 4 lat obywatele mają cieszyć się zupełną swobodą konsumpcji, zakupu i uprawy leczniczej rośliny.

Portugalia

Portugalia słynie ze swojego liberalnego podejścia do substancji psychoaktywnych i narkotyków. W 2001 roku portugalski rząd zdekryminalizował posiadanie wszystkich takich substancji; odnosi się to też do zioła, którego można mieć przy sobie do 25 gramów. Posiadanie ilości powyżej tego limitu jest traktowane jako przestępstwo.

W 2018 roku Portugalia zalegalizowała medyczną marihuanę, co w połączeniu z luźnym prawem w kierunku wykorzystania rekreacyjnego — nie mówiąc już o pięknych wybrzeżach, fenomanalnej kuchni i uśmiechniętych ludziach — czyni ją jednym z lepszych kierunków dla konopnych entuzjastów.

Status prawny konopi w Europie: FAQ

Jaka jest różnica między legalną a zdekryminalizowaną marihuaną?

Legalizacja oznacza zniesienie kar za posiadanie przy jednoczesnym uregulowaniu sprzedaży marihuany i domowych upraw. Do tej pory w Europie na ten krok zdecydowała się jedynie Malta. Poza Starym Kontynentem mamy jeszcze Kanadę i Urugwaj. Tajlandia goni oba państwa sprintem godnym mistrza olimpijskiego ze swoimi ostatnimi ruchami, tak że prawdopodobnie już bardzo niedługo dołączy do tego duetu.

Z kolei o dekryminalizacji można mówić, gdy dane państwo przestaje traktować posiadanie i/lub domowe uprawy jako przestępstwo — i albo całkowicie dopuszcza takie aktywności, albo traktuje je jak wykroczenia, z karami w postaci mandatu.

Czy w Polsce marihuana jest legalna?

W Polsce marihuana jest legalna wyłącznie na użytek medyczny. Można ją kupić na receptę, a pacjenci mają obecnie do dyspozycji 6 odmian, co się bardzo chwali, bo można już mówić o jakiejkolwiek personalizacji terapii. Zwłaszcza, że dwie z tych odmian mają w sobie więcej CBD i nie tak dużo THC – w sam raz dla kogoś, kto zaczyna terapię.

Do pełnej legalizacji przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, choć przy takim progresie przy medycznej (jak na Polskę), to jesteśmy nastawieni na 'prędzej’ niż 'później’.

Jak podróżować z medyczną marihuaną za granicę?

Jeśli jesteś pacjentem medycznej marihuany i zastanawiasz się, czy możesz zabrać swój lek za granicę, to już z marszu mamy dobrą wiadomość — możesz.

Jak to zrobić?

Trzeba mieć przy sobie następujące dokumenty:

  • Receptę
  • Fakturę imienną
  • Susz w oryginalnym opakowaniu z apteki
  • Formularz wywozu leku

Ten ostatni dokument wypełnia lekarz, a ty zanosisz go do Wojewódzkiego lub Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Do Wojewódzkiego — gdy podróżujesz do krajów ze strefy schengen.

Do Głównego – do krajów spoza tej strefy.

Do kompletu dołączasz aktualne zaświadczenie o leczeniu. Wtedy wypełniasz wniosek o udzielenie pozwolenia na wywóz leku w oparciu o te dwa dokumenty i po 7-10 dniach roboczych powinieneś je otrzymać.

Gdzie w Europie są coffee shopy?

Póki co system coffee shopów funkcjonuje jedynie w Holandii.

Czy w Hiszpanii można legalnie kupić zioło?

Tak, chociaż z tym „kupić” to lepiej tak ostrożnie. Możesz je „nabyć” w ramach wsparcia dla klubu konopnego, do którego należysz. A członkiem klubu w zdecydowanej większości przypadków może zostać każda dorosła osoba — również turysta.

Czy Czechy zalegalizowały marihuanę?

Nie, czechy na razie częściowo zdekryminalizowały marihuanę. To oznacza, że posiadanie marihuany w przestrzeni publicznej jest objęte mandatem. Uprawy są teoretycznie zdekryminalizowane, ale dopóki nie zetniesz swoich roślin. Jak to zrobisz i policja ci wbije na chatę, to mogą to potraktować jako przestępstwo „przetwarzania konopi indyjskich”.

Jakie kraje w najbliższej przyszłości zalegalizują konopie?

Pomijając już takie oczywiste typy, jak Hiszpania, Holandia i Czechy, to naszym zdaniem będą to Niemcy, Portugalia, Austria, Belgia, Dania, Luksemburg, Szwajcaria, Gruzja, Estonia i… Polska — bo tutaj wszystko jest możliwe.

Czy CBD jest legalne wszędzie w Europie?

Prawie wszędzie. Póki co, Słowacja i Litwa nie zezwalają na sprzedaż produktów CBD. Niektóre kraje, takie jak Francja, akceptują wyłącznie izolat CBD, zaś np. na Białorusi, w Albanii, Andorze, czy Armenii, nie rozróżnia się pomiędzy CBD a marihuaną. W tych państwach lepiej nie ryzykować.

Zamów e-book „ZIOŁO: WSZYSTKO WYJAŚNIONE” i dowiedz się, jak marihuana wpływa na zdrowie:

To jedyny taki podręcznik do marihuany, dzięki któremu w łatwy sposób zrozumiesz, jak działa ta fascynująca roślina.

Zabierzemy cię w podróż po największych mitach i obawach dotyczących wpływu marihuany na zdrowie – od teorii narkotyku bramkowego, przez „dziury w mózgu”, wpływ na układ nerwowy, hormony, funkcje rozrodcze, moc obecnej marihuany, wpływ palenia na układ oddechowy i krwionośny, aż po leczenie depresji, wywoływanie chorób psychicznych — i jeszcze, jeszcze więcej.

  • ponad 250 stron wiedzy
  • 19 rozdziałów
  • 183 prace naukowe
  • setki jakościowych badań
  • wszystko, co chciałeś wiedzieć o marihuanie, ale nigdzie nie mogłeś znaleźć
  • informacje podane w przyjemny i zrozumiały sposób

Zobacz również inne artykuły