Gdybyśmy mieli wskazać absolutnie najczęściej zadawane pytanie o leczenie marihuaną, to brzmi ono „na co lekarz może przepisać marihuanę?” No, koledzy i koleżanki, grunt jest żyzny, ino dobrych rolników… znaczy się, lekarzy, jeszcze nie jest tak dużo, żeby ten potencjał w pełni wykorzystać.
Gdyby tak przeanalizować sobie funkcjonowanie programu leczenia medyczną marihuaną w Polsce, to okazuje się, że liczba chorób, na jakie lekarz może przepisać marihuanę, ma całkiem pokaźny rozmiar.
Ba, nasze prawo jest w tym kierunku bardzo liberalne i nawet niektóre stany w USA może nam pozazdrościć.
Na przestrzeni ostatnich lat świadomość na temat medycznego wykorzystania kannabinoidów zaliczyła potężny wzrost. Mijają już te smutne czasy, kiedy marihuana była traktowana w kategorii ciekawostki przyrodniczej dla terminalnych pacjentów lub wyłącznie do łagodzenia skutków ubocznych konwencjonalnego leczenia nowotworów.
Jednak żeby rozwiać wątpliwości raz a dobrze, dzisiaj rzucimy światło na schorzenia, na które lekarz może przepisać marihuanę jako element terapii.
Czy lekarz może przepisać marihuanę? A czy marihuana jest lekiem?
Tak, marihuana jest wpisana do polskiego rejestru leków jako środek farmaceutyczny, który może być przeznaczony do wyrobu leku recepturowego lub użyty w formie nieprzetworzonej jako lekarstwo. Marihuana jest dostępna w Polsce na receptę, co oznacza, że mogą ją jedynie otrzymać osoby, którym przepisał ją lekarz.
Jaki lekarz może przepisać medyczną marihuanę?
Lekarz prawie każdej specjalizacji może przepisać medyczną marihuanę, o ile ma uprawnienia do wystawiania recept RPW. Wyjątkiem są lekarze weterynarii.
Czy jest oficjalny wykaz chorób, na które lekarz w Polsce może przepisać marihuanę?
Nie, nie istnieje taki wykaz chorób. Oznacza to, że jeśli według wiedzy lekarza, przyczyną choroby może być dysfunkcyjny układ endokannabinoidowy — który jest nadrzędnym układem regulującym równowagę biologiczną w organizmie — to może przepisać medyczną marihuanę.
Jeśli lekarz nie jest zaznajomiony z układem endokannabinoidowym, powinien zbadać temat na własną rękę w ogólnodostępnych bibliotekach naukowych online. Na naszej stronie mamy artykuł poświęcony układowi endokannabinoidowemu; opracowaliśmy też już kilka przypadków, w których marihuana może przynieść korzyści — na podstawie aktualnej wiedzy naukowej. Tym też można dzielić się z lekarzem.
Na potwierdzenie naszych słów przeprowadziliśmy wywiad z Bartłomiejem Zalewskim, właścicielem sieci aptek „Premium Lek”, która specjalizuje się w obsługiwaniu pacjentów prowadzących terapie konopne. Bartek potwierdził nam, że w obecnym stanie prawnym, lekarz może przepisać marihuanę nawet na ból palca u stopy lub „na smutki dnia powszedniego”.
Pełny wywiad znajdziecie na naszym kanale na YouTubie.
Na jakie choroby lekarz może przepisać marihuanę?
Poniżej znajduje się wykaz chorób, w których terapia marihuaną może przynieść korzyści:
Neurologia
- Choroba Alzheimera
- Epilepsja
- Migreny i bóle głowy
- Obrażenia układu nerwowego)
- Parestezje (zaburzenia czucia skórnego)
- Stwardnienie rozsiane (SM)
- Stwardnienie Zanikowe boczne (ALS)
- Zespoły otępienne
Gastrologia
- Choroba Crohna
- Choroba jelita drażliwego
- Przewlekłe zapalenie trzustki
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- Żółtaczki
- Zaburzenia apetytu
Psychiatria
- ADHD
- Anoreksja
- Bulimia
- Choroba Afektywna Dwubiegunowa
- Depresja
- Napady lękowe
- Nerwica
- Niepokój i lęk
- OCD
- PTSD
Przewlekły ból
- Bóle onkologiczne
- Ból zapalny
- Dyskopatie
- Neuralgia (ból neuropatyczny)
Onkologia
- Bóle nowotworowe
- Chemioterapia
- Kacheksja
- Nudności i wymioty w przebiegu choroby
- Radioterapia
Reumatologia
- Fibromialgia
- Reumatoidalne Zapalenie Stawów
- Fibromialgia
Ginekologia i Urologia
- Endometrioza
- Menopauza
- Przerost prostaty
- Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS)
- Zespół Policystycznych Jajników (PCOS)
Choroby skórne
- Egzema
- Łuszczyca
- Świąd
- Wysypki
Pozostałe
- Astma
- Bezsennośc
- Cukrzyca
- Choroby zwyrodnieniowe stawów
- HIV/AIDS
- Jaskra
- MRSA
- Nadciśnienie tętnicze
- Otyłość
- Zespół bólowy po zabiegach operacyjnych
- Zespół cieśni nadgarstka
- Zespół rowka nerwu łokciowego
- Zespoły metaboliczne
- Złamania kości
Czy lekarz może odmówić przepisania medycznej marihuany?
Poza wyraźnymi przeciwskaniami, jak np. ciąża czy karmienie piersią, lekarz powinien przynajmniej rozważyć podjęcie takiej terapii, jeśli dostaje od pacjenta sygnały o tym, że albo ma obawy przed konwencjonalnymi terapiami ze względu na potencjalne skutki uboczne, albo te metody po prostu do tej pory nie przynosiły rezultatów.
W końcu nie jest to rzadkością, że marihuana może sprawdzać się tam, gdzie mamy do czynienia z tzw. chorobami lekoopornymi.
W idealnym świecie powinno się to odbywać na zasadzie wzajemnej współpracy lekarza z pacjentem.
A teraz wracamy do Polski.
W Polsce pacjent może usłyszeć od lekarza różne rzeczy: że się naczytał, że to nie do końca tak jest, że nie ma badań na ten temat, że to nie jest dobre rozwiązanie na dłuższą metę, że on będzie miał przez to problemy z prawem — i takie różne usprawiedliwienia. Ewentualnie jeśli jest ze starej szkoły, to jeszcze Wam zasugeruje wizytę u psychiatry.
No cóż, gdyby tak było, to lekarze w klinikach specjalizujących się w terapiach konopnych nie przepisywaliby marihuany na wyżej wymienione choroby.
To nie jest tak, że ci lekarze sobie to wymyślili; oni opierają się m.in. właśnie na dowodach naukowych, na których brak narzekają ci, którzy zachłysnęli się swoim autorytetem i wilkiem patrzą na naturalne lekarstwa.
A marihuana jest lekiem, tak tylko przypominamy. W końcu znajduje się w takowym rejestrze i można ją przepisywać na receptę.
Jak otrzymać receptę na medyczną marihuanę?
Tutaj zapraszamy Was do naszego artykułu o tym, jak zostaje się w Polsce pacjentem medycznej marihuany, w którym temat został rozłożony na drobne szczegóły.
Możecie też obejrzeć nasz film na YouTubie, gdzie również wyjaśniliśmy, jak to wygląda od strony praktycznej.
Gdzie kupić medyczną marihuanę?
W Polsce marihuana jest dostępna w aptekach, które mają podpisane umowy z hurtowniami zaopatrującymi się w medyczny susz konopny. Aktualną listę aptek sprzedających marihuanę znajdziecie TUTAJ.
Podsumowanie: czy twoja dolegliwość nadaje się do terapii medyczną marihuaną?
Jak widać, sytuacji uzasadniających przepisanie medycznej marihuany jest, delikatnie mówiąc, dużo. Co więcej, nie trzeba być obłożnie chorym lub tuż u Bram Piotrowych, żeby móc czerpać korzyści z terapeutycznego wpływu tej rośliny — to dlatego, że jest ona ściśle powiązana z nadrzędną siecią samoregulacyjną naszego organizmu, czyli układem endokannabinoidowym.
Idąc dalej, nawet jeśli Waszej choroby/schorzenia/przypadłości nie ma na tej liście — nic straconego. Jak już pisaliśmy, jeśli wspólnie uznacie z lekarzem, że wsparcie układu endokannabinoidowego w postaci marihuany — czy to samej, czy w połączeniu z suplementacją CBD lub z zastosowaniem bardziej zrównoważonej odmiany dla stłumienia haju konopnego — to możecie taką terapię podjąć.
Bo macie do niej prawo.
Przy okazji chcieliśmy Was poinformować, że rozpoczęliśmy współpracę z Pomorskim Centrum Marihuany Leczniczej (PCML), które prowadzi pacjentów zarówno stacjonarnie, jak i online. Lekarze z PCML wykazują się holistycznym podejściem i dużą empatią w kierunku pacjenta, biorąc pod uwagę w terapii również żywienie, styl życia, suplementację, zarządzanie stresem i ogólny stan psychofizyczny swoich pacjentów. Na pierwszą wizytę przysługuje Wam 10% rabatu z kodem „stonerchef”. Rejestracji możecie dokonać TUTAJ.