marihuana w leczeniu bólu a opioidy

Joint czy tabletka przeciwbólowa? Pacjenci zdecydowali. [najnowsze BADANIE]

by Stonerchef

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej dowodów za tym, że medyczna marihuana może być odpowiedzią na kryzys opioidowy. Teraz naukowcy dorzucają kolejne badanie.

Marihuanę wykorzystywano w leczeniu bólu od tysięcy lat.

Kannabinoidy mają silne działanie przeciwzapalne i potrafią tłumić sygnały bólowe.

Rosnące zainteresowanie tymi właściwościami skłoniło badaczy do przeanalizowania wpływu konopi indyjskich na leczenie bólu przewlekłego u pacjentów stosujących regularnie opioidy.

Najnowsze badanie wykazało, że 79% pacjentów porzuciło terapię opioidami na rzecz medycznej marihuanylub przynajmniej zredukowało dotychczasowe dawki leków przeciwbólowych (1).

Marihuana vs. opioidy: co odkryto w badaniu?

Grupa badawcza z Florydy pod nadzorem dr Carolyn E. Pritchett zdecydowała się przeanalizować dane na temat spożycia opioidów i stanu zdrowia pacjentów na dużej próbie statystycznej.

W badaniu wzięło udział 2183 pacjentów medycznej marihuany z Florydy, którzy zgłosili jednoczesne korzystanie z konopi i opioidów.

Najczęściej leczone problemy zdrowotne obejmowały połączenie bólu z zaburzeniami psychicznymi (w sumie 47,9%). Z osobna, 28,9% zgłosiło zażywanie marihuany w terapii zaburzeń psychicznych, a pacjenci z bólem stanowili 9,1% badanych.

Badani przyznali, że konopie pomogły im w redukcji bólu, poprawie ogólnej kondycji fizycznej i funkcjonowania społecznego.

Pozostałe wnioski na temat wpływu marihuany na użycie opioidów

Autorzy zauważyli co prawda, że leczenie nie sprawiło, że problemy zniknęły, ale pozwoliło większości pacjentom skutecznie kontrolować objawy przy jednoczesnej poprawie jakości życia.

Większość badanych stwierdziła, że konopie miały znaczący wpływ na poprawę ich zdrowia. 6 na 10 pacjentów przyznało się do korzystania z opioidów przed rozpoczęciem leczenia medyczną marihuaną.

79% z tych osób albo kompletnie odrzuciła opioidy, albo zredukowała dawki swoich leków przeciwbólowych po włączeniu terapii konopnej.

11,5% badanych zgłosiło poprawę codziennego funkcjonowania.

Czy medyczna marihuana jest odpowiedzią na kryzys opioidowy?

Autorzy badania zwracają uwagę na to, że w przeciwieństwie do opioidów, terapia medyczną marihuaną nie pogorszyła ich stanu zdrowia i codziennego funkcjonowania.

„Te wyniki sugerują, że niedługo po legalizacji, część pacjentów medycznych konopi ograniczyła przyjmowanie leków opioidowych. W naszej pracy przedstawiliśmy wskazania do terapii medyczną marihuaną jako zastępstwa dla opioidów”.

To kolejne badanie, które można dorzucić do piętrzących się dowodów przemawiających za wykorzystaniem konopi zamiast opioidów w leczeniu bólu.

„Dane, które pobraliśmy z dużej próby statystycznej wskazują, że medyczne konopie mogą odgrywać ważną rolę w poprawie jakości życia i służyć jako narzędzie do redukcji szkód u pacjentów zmagających się z bólem. Na poziomie lokalnych społeczności, medyczne konopie mogłyby mieć jeszcze większe znaczenie w zarządzaniu epidemią opioidową niż początkowo się spodziewano, z uwagi na to, że zwiększenie dostępu do medycznej marihuany na Florydzie nastąpiło wcześniej niż 2 lata przed rozpoczęciem zbierania danych. Nasze dane dokładają kolejną cegiełkię do niedawnych raportów na temat redukcji spożycia opioidów w różnych stanach USA oraz w całej Kanadzie (niedługo po legalizacji). Choć informacje z badania nie odnoszą się do terapeutycznego działania konopii na poziomie indywidualnym, pozwalają lepiej zrozumieć wnioski z poprzednich raportów na temat długotrwałej poprawy jakości życia na wielu płaszczyznach (m.in. relacjach społecznych, kondycji fizycznej i zdrowiu psychicznym) u pacjentów medycznych konopi, którzy zgłaszali odstawienie lub o ograniczenie dotychczasowych leków na receptę (głównie benzodiazepinów, opioidów i nieopioidowych leków przeciwbólowych”.

Dalej badacze twierdzą, że powyższe wcześniejsze prace naukowe również wskazywały na poprawę w wyżej wymienionych aspektach.

„Podsumowując, te informacje dokładają kolejną cegiełkę do piętrzących się dowodów z literatury naukowej, które sugerują związek pomiędzy leczeniem marihuaną a ograniczeniem opioidów i innych leków na receptę, bez negatywnego wpływu na zdrowie pacjentów. W niedawno opublikowanej meta-analizie odkryto, że konopie wykazują znaczny efekt w redukcji bólu, a 47 randomizowanych badań wskazuje, że kannabinoidy mogą zredukować ból o 30% w stosunku do poziomu wyjściowego. Patrząc na całość, można dostrzec wyraźne przesłanki ku temu, że medyczna marihuana może być skuteczną terapią bólu nienowotworowego”.

Według dr Petera Grinspoona, specjalisty w leczeniu medyczną marihuaną w Głównym Szpitalu Massachusetts i wykładowcy Szkoły Medycznej Harvarda, konopie najlepiej sprawdzają się w leczeniu bólu o małym i średnim natężeniu (3). W połączeniu z opioidami, mogłyby działać synergistycznie przy ostrym bólu, sprawiając, że niższe dawki opioidów mogłyby być skuteczniejsze niż gdyby stosowano je osobno. Już sam fakt stosowania niższych dawek leków opioidowych przez pacjentów można uznać za sukces w redukcji szkód.

Z TEGO artykułu dowiesz się więcej na temat leczenia bólu medyczną marihuaną.

Źródła:

  1. Pritchett, C. E., Flynn, H., Wang, Y., & Polston, J. E. (2022). Medical Cannabis Patients Report Improvements in Health Functioning and Reductions in Opiate Use. Substance use & misuse, 1–10. Advance online publication. https://doi.org/10.1080/10826084.2022.2107673
  2. Adams, B.M. (2022). Nearly Four Out of Five Patients Drop or Reduce Opioids After Using Medical Weed. High Times. Pobrano z: https://hightimes.com/study/nearly-four-out-of-five-patients-drop-or-reduce-opioids-after-taking-medical-cannabis/. Dostępne od: 20.10.2022.
  3. Adams, B.M (2022). Cannabis 'Very Promising’ as Opioid Replacement, Early Study Results Show. High TImes. Pobrano z: https://hightimes.com/study/cannabis-very-promising-as-opioid-replacement-early-study-results-show/. Dostępne od: 21.06.2022.

Zobacz również inne artykuły