medyczna marihuana ghost train haze

Niższe ceny medycznej marihuany w Polsce: obniżki w produktach AURORA POLAND

by Stonerchef

Ceny medycznej marihuany w Polsce już na starcie budziły kontrowersje, jednak podobnie jak przewidywaliśmy na początku tego roku, wraz z rozwojem rynku ta cena za surowiec zacznie się normować i iść bardziej w stronę pacjenta. No i stało się — od dziś za niektóre odmiany zapłacimy mniej niż do tej pory.

Jak udało nam się ustalić u źródła, nowe serie produktów Aurora Poland, jednego z głównych dystrybutorów medycznej marihuany w Polsce, będą objęte 8% VATem zamiast obowiązujących wcześniej 23%.

Oznacza to, że od tej tej pory hurtownie współpracujące z Aurorą będą sprzedawać susz do aptek po nowej stawce VAT zgodnie z interpretacją Urzędu Skarbowego.

Jest to ważny krok w zwiększeniu dostępności do medycznej marihuany dla szerszego grona pacjentów.

Przypominamy, że do tej pory cena za 1 gram suszu Aurory wynosiła do 70 zł, co w przypadku pacjentów, których terapia zakłada podobne dawkowanie dziennie, mogło być nieosiągalne z uwagi na bardzo wysoki miesięczny koszt leczenia.

Teraz sytuacja zmieni się na korzyść potrzebujących.

Ile zapłacimy teraz za medyczną marihuanę od Aurory?

Aurora Poland podaje, że ostateczna cena ich leku w aptekach będzie zależała od tego, czy dana apteka również będzie go sprzedawać po nowej stawce , jednak realnym wariantem wydaje się cena ok. 59 zł za gram suszu, czyli podobnie do tego, jak wyglądają ceny medycznej marihuany od drugiego dostawcy, Spectrum Therapeutics.

Możliwe, że ostatecznie ten koszt będzie jeszcze niższy, jednak tutaj należy sobie zadać pytanie, na ile apteki będą w stanie zbliżyć się do pacjenta, a w jakiej części placówek przeważy jednak chęć maksymalizacji zysku ze względu na nowe stawki VAT.

Czas pokaże.

Dajcie nam znać w naszych kanałach social media, czy apteki, w których się zaopatrujecie, dostosowały ceny przy obecnej dostawie do nowej stawki VAT.

WAŻNE: To przewidywane 59 zł dotyczy produktów Aurora Pedanios 22/1 i Pedanios 20/1. W przypadku Pedanios 1/12 ta cena będzie jeszcze niższa, ponieważ ten szczep już wcześniej był objęty obniżką.

Jakie odmiany medycznej marihuany wprowadziła do Polski Aurora?

Obecnie możemy wybierać spośród trzech odmian:

  • Aurora Pedanios 22/1: odmiana szerzej znana pod nazwą Ghost Train Haze, hybryda z przewagą sativy o stężeniu THC 22% i CBD 1%.
  • Aurora Pedanios 20/1: szczep L.A. Confidential, czysta indica, 20% THC i 1% CBD
  • Aurora Pedanios 1/12: tę odmianę znajdziecie w katalogach szczepów pod nazwą „Cannatonic”, hybryda, 1% THC i 12% CBD

ZOBACZ: Ghost Train Haze (Aurora Pedanios 22/1) – opis i recenzja odmiany

Gdzie kupić medyczną marihuanę w Polsce?

Liczba aptek posiadających w asortymencie medyczną marihuanę ciągle rośnie. Regularnie uzupełniamy nasz spis z aptekami, w których znajdziecie susz konopny i zrealizujecie swoją receptę.

ZOBACZ: Gdzie kupić medyczną marihuanę w Polsce? (Lista aptek + ceny)

Kto może wystawić receptę na medyczną marihuanę?

W Polsce każdy lekarz — z wyjątkiem weterynarza — mający uprawnienia do wystawiania recept „rpw” może przepisać marihuanę. Wbrew obiegowej opinii, wystawienie recepty na medyczną marihuanę przebiega (a przynajmniej powinno) tak samo, jak w przypadku każdego innego leku na receptę. Najważniejsze to znaleźć odpowiedniego lekarza z wiedzą i praktyką w terapeutycznym zastosowaniu kannabinoidów.

W Polsce nie ma spisu schorzeń, który ograniczałby możliwości lekarzy w przepisywaniu medycznej marihuany. Jeśli oboje dojdą z pacjentem do wniosku, że taki rodzaj leczenia będzie odpowiedni w ich przypadku, decydują wtedy o wdrożeniu terapii.

ZOBACZ: Jak dostać receptę na medyczną marihuanę (krok po kroku)

Czy ceny medycznej marihuany w Polsce będą dalej spadały?

Wszystko wskazuje na to, że powoli (choć cały czas do przodu) te ceny będą jeszcze obniżane. Polska ma odegrać znaczącą rolę w rozwoju europejskiego rynku konopnego według raportu The Poland Cannabis White Paper z 2019 roku, a wartość rynku medycznej marihuany do 2028 roku ma u nas wynieść 2 miliardy euro. Wszystko zależy też od tego, jak wielu producentów będzie chciało wejść w ten rynek, jak przez ten czas będą kształtowały się polskie regulacje dotyczące konopi; i jak będą wyglądały dalsze regulacje podatkowe.

Póki co idziemy stabilnym krokiem w dobrą stronę.

Więcej wiadomości na temat medycznego wykorzystania marihuany:

Zobacz również inne artykuły