Jeżeli jest gdzieś we wszechświecie jakaś pokręcona równoległa rzeczywistość, w której korzenne przyprawy rozchodzą się na czarnym rynku, to zimą jesteśmy tam baronami cynamonowymi. Sypie się to u nas worami, jak z dziurawego worka tego Grzesia, co to szedł przez wieś i niósł właśnie worek piasku (ta, pewnie, piasku… Don Gregorio!). My się cieszymy, bo jest więcej słodkich przepisów, a co za tym idzie więcej słodkich kalorii w naszych ciałach, a Wy się będziecie cieszyć, jak zjecie to ciasto. Dziś będzie grana tarta piernikowa z jabłkami, kruszonką i słonym karmelem.
Tarta piernikowa to czysta przyjemność, jeśli chodzi o jej przygotowanie. Głównie dlatego, że ciasto na piernik jest praktycznie bezkonkurencyjnym materiałem do pracowania. Jego elastyczność, idealnie wyważona wilgoć i zbita, wypoczęta masa to cechy, które w kuchni się po prostu kocha. A do tego ten obłędny aromat przypraw korzennych, który otula całe pomieszczenie przez resztę dnia… Normalnie bajka i chata z piernika. Taka okrągła, tartowata chata.
Wiele przepisów powstaje u nas pod wpływem chwili albo podczas spacerów, kiedy robimy sobie taki brejnsztorming dla rozgrzania się do pracy. Są jednak takie przepisy, które tworzymy z sentymentu, kiedy uruchamia się w nas ta część osobowości człowieka, która wieści, że „lepsze jutro było wczoraj”. W tym konkretnym przypadku nostalgia łapie nas przy oglądaniu kątem oka kreskówek z naszego dzieciństwa, gdzie w domach bohaterów królowały kruche ciasta lub placki z jabłkami i wyraźnie zaakcentowanymi wyciętymi wzorami na wierzchu.
Po takim rozmyślaniu, resztę dnia można podsumować w ten sposób:
Ej, zrób ciasto z jabłkami, proszę. Właściwie to błagam, upiecz ciasto, w którym będzie dużo jabłek!
No i zrobiła. A jak Królowa Słodkości zrobi ciasto, to sami wiecie, czego nie ma we wsi. Delikatnie kruche i wilgotne ciasto piernikowe pełni rolę idealnych fundamentów dla jabłkowego wypełnienia otulonego cynamonem i spoczywającego pod majestatyczną kruszonką. Takim ciosem gwarantującym nokaut techniczny w pierwszej rundzie jest polanie tarty piernikowej solonym karmelem, no bo wiecie… jabłka, karmel – przy tym „Romeo & Julia” to tani harlekin.
Do przygotowania tarty piernikowej z jabłkami, kruszonką i solonym karmelem przydadzą się:
- okrągła forma do ciasta (ok. 20-22 cm w średnicy),
- średni garnek,
- papier do pieczenia,
- szpatułka,
- nóż szefa kuchni,
- mikser z hakami do wyrabiania ciasta,
- wałek,
- dwie duże miski,
- folia spożywcza.
Aż mamy lepkie rączki na myśl o dotykaniu ciasta piernikowego. Do garów!
Składniki:
Tarta piernikowa (spód z ciasta na piernik):
70g płynnego miodu spadziowego
100g brązowego cukru
100g masła
1 łyżeczka startej skórki pomarańczy
3-4 łyżeczki przyprawy piernikowej
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
300g mąki uniwersalnej (typ 480) + więcej do wyrabiania ciasta
1/2 łyżeczki soli
1 małe jajko, roztrzepane
Cynamonowe jabłka:
3 średnie jabłka, pokrojone w półplastry
sok z 1 cytryny
130g brązowego cukru
80g mąki pszennej uniwersalnej (typ 480)
1 łyżeczka mielonego cynamonu
Kruszonka:
50g mąki pszennej uniwersalnej (typ 480)
50g brązowego cukru
1/2 łyżeczki cynamonu
szczypta soli
40g zimnego masła startego na tarce
Ach, ta piernikowa plastelina
Bierzemy do ręki rondelek i stawiamy go na umiarkowanym ogniu. Do środka wkładamy miód, cukier, masło, skórkę z pomarańczy oraz przyprawy. Podgrzewamy całość do momentu, aż cukier zrobi się płynny, przy czym pamiętamy, żeby w miarę często mieszać w rondelku szpatułką.
Zwiększamy ogień i doprowadzamy mieszankę do wrzenia, po czym zdejmujemy naczynie z palnika i dodajemy sodę oczyszczoną.
W tym momencie w rondelku zacznie powstawać piana. To normalne, dlatego nie przejmujemy się i mieszamy jeszcze dalej, aż składniki dokładnie się połączą. Odstawiamy rondelek do wystudzenia na 15 minut.
Do wystygniętej mieszanki wsypujemy mąkę wraz z solą i miksujemy całość dokładnie. Wbijamy do miski jajko, mieszamy raz jeszcze i miksujemy ponownie, aż uzyskamy jednolitą i kleistą masę
Zaczynamy dosypywać więcej mąki i kontynuujemy wyrabianie ciasta piernikowego, aż masa będzie się już tylko delikatnie lepić do dłoni – powinna mimo wszystko sprawnie od nich odchodzić. Kiedy zobaczymy, że ciasto zaczyna zachowywać się jak plastelina, formujemy z niego kulę i owijamy folią spożywczą, odstawiając do lodówki na godzinę.
Po wyjęciu ciasta z lodówki, rozwałkowujemy je na grubość 5 mm i wycinamy z niego okrąg nieco większy, niż forma do ciasta (musimy zostawić miejsce na ściany tarty piernikowej).
Formę wykładamy papierem do pieczenia i wypełniamy ją spodem tak, aby zostawić jeszcze ścianki o wysokości kilku centymetrów.
No i wspaniale, nasza tarta piernikowa ma już spód. Musimy go teraz wstawić do zamrażarki na ok. 20 minut, więc w tym czasie przygotujemy sobie…
… świąteczne jabłuszka
Pokrojone jabłka mieszamy w misce z sokiem z cytryny, cukrem, przyprawami i solą.
Rzucamy je na rozgrzaną patelnię i podsmażamy na średnim ogniu przez kilka minut, mieszając, aż jabłka zmiękną i się skarmelizują. Wtedy wracamy owoce do miski i mieszamy je dokładnie z mąką.
Wyjmujemy spód na tartę z zamrażarki i wypełniamy go skarmelizowanymi jabłkami.
W celu przygotowania kruszonki, ścieramy zimne masło na tarce i zasypujemy je mąką wymieszaną z cukrem i przyprawą piernikową. Następnie zagniatamy to wszystko widelcem, aż do uzyskania odpowiednio grudkowatej konsystencji.
Do kruszonki dodajemy cynamon i modelujemy ją jeszcze w dłoniach, żeby powstała z niej taka masa, jak na zdjęciu.
Teraz nasza tarta piernikowa powinna zostać posypana kruszonką.
Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do 160 stopni z termoobiegiem (lub 180 bez) przez 30 minut. Po wyjęciu z piekarnika studzimy tartę do temperatury pokojowej lub do momentu, jak będzie jeszcze tak przyjemnie ciepła, wyjmujemy ciasto z formy i polewamy je solonym karmelem.
Tarta piernikowa z karmelizowanymi jabłuszkami, cynamonową kruszonką i solonym karmelem jest tak cennym wypiekiem, że nawet w tym skrajnie zaślepionym obłędzie odkurzania talerza z resztek ciasta, jakaś cząstka godności ludzkiej upomina się, żeby zostawić chociaż połowę na drugi dzień. Serce rozdziera się w ryku przepełnionym paniką, ale rozum wie, że to bardzo mądra decyzja – bo ciasto się przegryzie, a my przegryziemy je z waniliowymi lodami.
Szach mat, serce.