4 powody, dla których łapiesz paranoje po ziole

by Stonerchef

Nie wiesz, dlaczego łapiesz lęki i paranoje po paleniu zioła? Nic nie dzieje się bez przyczyny. Oto 4 powody, dla których może się tak dziać.

Wszystko jest fajnie, nic się nie dzieje, przed chwilą złapałeś buszka z nadzieją na miłe spędzanie czasu — a tu nagle życie robi ci weryfikację i zaczynasz się czuć zupełnie odwrotnie.

Dopada cię lęk, że coś jest nie tak, choć nie za bardzo potrafisz określić, co. 

Wydaje ci się, że wszyscy dookoła ciebie wiedzą, że przed chwilą jarałeś i każdy cię ocenia.

Dłonie robią się zimne, zaczynasz się pocić; serce ci bije szybciej, klatka piersiowa robi się ściśnięta, a oddech zaczyna się spłycać.

O co chodzi? Jaki jest powód tego dyskomfortu – i czy da się coś z tym zrobić?

Kto nie pyta, ten nie wie; a my akurat mamy odpowiedź na te pytania, więc dobrze, że pytasz.

4 powody odczuwania lęku i paranoi po paleniu marihuany

Jeśli po paleniu zioła towarzyszą ci wyżej wymienione objawy, to winowajcą jest prawdopodobnie jeden z tych 4 powodów:

1. Zanieczyszczony temat

Korzystanie z czarnorynkowego zioła zwiększa ryzyko zanieczyszczeń kwiatów, do których należą m.in. pestycydy, metale ciężkie, syntetyczne kannabinoidy (np. K2/Spice), dopalacze lub leki psychotropowe.

POWIĄZANE: JAK ROZPOZNAĆ ZANIECZYSZCZONE ZIOŁO?

O ile działanie samej marihuany jest ludzkości bardzo dobrze znane, o tyle interakcje z innymi psychoaktywnymi substancjami — zwłaszcza syntetycznymi — nie są dokładnie przebadane.

Marihuana wchodzi w interakcję z ok. 60% leków farmaceutycznych; w wielu przypadkach interakcje wzmacniają działanie leku lub zniekształcają efekty marihuany, sprawiając, że taka kombinacja bardziej stymuluje układ nerwowy.

A to wiąże się z większym ryzykiem lęku, paranoi, czy dużego wzrostu tętna.

2. Za duża dawka THC i źle dobrana odmiana

THC ma naturę dwubiegunową — niskie i wysokie dawki dają przeciwstawne efekty.

Do pewnego momentu THC działa przeciwstresowo i przeciwlękowo, natomiast po przekroczeniu indywidualnej wrażliwości na THC, może ten stres i lęki uwypuklać, zwłaszcza w sprzyjających temu warunkach środowiskowych (o tym za chwilę).

Zbyt duże dawki u osób wysoko wrażliwych skutkują intensywną stymulacją receptorów kannabinoidowych w ciele migdałowatym, które m.in. przetwarza strach.

To powoduje, że pomimo braku oczywistych zagrożeń, mózg mimo wszystko zaczyna ich wyszukiwać i uruchamiać adekwatne reakcje fizjologiczne.

3. Stresujące warunki

Korzystasz w miejscach o dużym zagęszczeniu ludzi?

Nie czujesz się w 100% sobą przy swoich znajomych?

Palisz zioło w pośpiechu i nie kontrolujesz wtedy oddychania?

Jest to proszenie się o lęki i paranoje. Każdy stan który uruchamia twój współczulny układ nerwowy — ten odpowiedzialny za reakcję “walka lub ucieczka” — zwiększa ryzyko wystąpienia lęku i paranoi po spożyciu marihuany.

Nawet, jak spalisz zioło zaraz po odejściu od ekranu komputera, twoje szanse na doświadczenie tego wzrastają, bo wizja tunelowa też sprzyja podprogowemu lękowi.

Z drugiej strony, gdy twój organizm przebywa w warunkach indukujących odprężenie i wzbudzających poczucie bezpieczeństwa, masz dużo większe szanse, że doświadczysz tych bardziej nagradzających efektów zioła.

4. Ukryte traumy

Ten punkt jest powiązany z punktem nr 3, bo ukryte, niewyleczone traumy zwiększają aktywność spoczynkową ciała migdałowatego [1] i sprawiają, że nawet jeśli na poziomie świadomym ten lęk jest nieodczuwalny, to ciało i podświadomość obcują z nim na co dzień.

Z kolei u osób wysoko wrażliwych na dwubiegunową naturę THC naukowcy odkryli większą aktywność i gęstsze skupiska receptorów CB1 w tym obszarze [2].

To właśnie od tych dwóch czynników zależy, jak bardzo podatni jesteśmy na wyzwalacze lęku przy okazji spożywania zioła.

To nie musi być trauma przez “T”, ale np. niedostępność emocjonalna rodziców w dzieciństwie, brak możliwości wyrażania siebie i swoich opinii, czy nawet tkwienie w pracy, której się nie cierpi i unikanie konfrontacji z niewygodnymi myślami na co dzień.

To mogą być też traumy pokoleniowe, gdzie rodzice przekazują dzieciom w genach określone wzorce zachowań wzmagające w nich podprogową lękliwość.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są sposoby na przepracowanie traumy przy okazji odczuwania dyskomfortu psychicznego po spożyciu zioła – a tym samym na poprawienie reakcji organizmu na jego działanie psychoaktywne – dołącz do naszej aplikacji “Loża Stonerska”, w której stworzyliśmy na ten temat wideo-poradnik. Znajdziesz tam też dużo materiałów psychologicznych w kontekście korzystania z marihuany, a także sekcję zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych użytkowników zainteresowanych ziołowym biohackingiem.

Źródła:

  1. Mate, G. i Mate, D. (2023). Mit Normalności. Wydawnictwo Czarna Owca.
  2. Norris, C., Szkudlarek, H.J., Pereira, B. et al. The Bivalent Rewarding and Aversive properties of Δ9-tetrahydrocannabinol are Mediated Through Dissociable Opioid Receptor Substrates and Neuronal Modulation Mechanisms in Distinct Striatal Sub-Regions. Sci Rep 9, 9760 (2019). https://doi.org/10.1038/s41598-019-46215-7

Zobacz również inne artykuły