marihuana ptsd

Pacjenci z PTSD zaczynają odstawiać leki dzięki marihuanie (BADANIE KLINICZNE)

by Stonerchef

Ostatnio wśród polskich psychiatrów — i w ogóle tzw. specjalistów od zdrowia psychicznego — panuje moda na straszenie marihuaną. Że to nie jest lek; że samoleczenie się marihuaną jest niebezpieczne; że ABSOLUTNIE nie powinno się stosować marihuany w leczeniu zaburzeń psychicznych, bo to tylko pogorszy sytuacje. Najnowsze badanie z Izraela pokazuje, ile warte jest straszenie “specjalystów”. Pora się dokształcić, mili państwo, i przestać siedzieć w bańce swoich autorytetów.

Jak podaje portal The Jerusalem Post, nowe badanie kliniczne zakończone niedawno przez Soroka University Medical Center we współpracy z firmą Cannbit-Tikun, która produkuje medyczną marihuanę, dało obiecujące rezultaty w temacie leczenia PTSD przy użyciu konopi.

Praca czeka jeszcze na opublikowanie w jednym z periodyków branżowych. Poniżej możecie zapoznać się z wynikami oraz wstępnym komentarzem autorów.

Co mówi najnowsze badanie z Izraela na temat leczenia PTSD przy użyciu konopi indyjskich (marihuany)?

Pacjenci z PTSD leczeni konopiami albo w ogóle odstawili swoje leki, albo w jakimś stopniu zredukowali ich dawki.

Procent redukcji wyglądał następująco w przypadku poszczególnych grup leków:

  • Leki opioidowe: 52%
  • Leki przeciwpsychotyczne: 36,9%
  • Leki przeciwpadaczkowe: 35,7%
  • Leki nasenne: 35,3%

Ponadto, ponad ⅔ pacjentów zgłosiło co najmniej umiarkowaną poprawę stanu zdrowia bez poważnych skutków ubocznych.

Wśród najczęściej wymienianych skutków znalazła się gastrofaza, senność i duża euforia wynikająca z konopnego haju — u mniej niż 10% badanych.

A teraz najlepsze: 90,8% pacjentów zostało przez badaczy sklasyfikowanych jako sukces terapeutyczny po sześciu miesiącach od zakończenia terapii.

Tak że tak.

Jakie inne korzyści z terapii konopiami zgłaszali pacjenci z PTSD?

Wśród pozostałych efektów terapeutycznych pacjenci wymieniali znaczny spadek napadów gniewu, krótsze epizody zaburzeń snu, nudności i pobudzenia. Niemal połowa pacjentów stwierdziła, że ich jakość życia uległa poprawie podczas terapii.

Na jak dużej grupie osób z PTSD przeprowadzono badanie?

W badaniu wzięło udział 8500 uczestników, zarówno mężczyzn, jak i kobiet.  Średnia wieku wyniosła 56,4 lata, a do terapii wykorzystano specjalne medyczne szczepy marihuany dostarczone przez firmę Cannbit-Tikku Olam.

Wyniki potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia badaczy

Lihi Bar-Lev Schleider, przewodnicząca grupy badawczo-rozwojowej w Cannbit nie ukrywa swojego zadowolenia z wyników, zwracając uwagę na to, że już wcześniej przypuszczali, że medyczne konopie mogą okazać się bezpieczne i skuteczne w leczeniu różnych chorób:

“We wcześniejszych badaniach mieliśmy już przesłanki ku temu, że produkty pozyskiwane z konopi indyjskich mogą łagodzić objawy i polepszać jakość życia pacjentów. Tym razem po raz pierwszy przeprowadziliśmy tak dogłębną, zorganizowaną i usystematyzowaną analizę na bardzo dużej grupie pacjentów, która w sposób obiektywny oceniła skuteczność takiej terapii.”

Tego nie da się już zatrzymać — i bardzo dobrze

W grudniu zeszłego roku doszło do podpisania umowy pomiędzy Cannbit-Tikun Olam i Teva Israel, według której ta druga firma będzie mogła oficjalnie dystrybuować produkty tej pierwszej w Izraelu i Palestynie.

Prezez Teva, Yossi Ofek, widzi w Izraelu pioniera i siłę napędową dla rozwoju globalnej medycyny konopnej:

“ Sektor medycznych konopi w Izraelu rozwija się w zawrotnym tempie i zyskuje coraz więcej zwolenników na świecie. Dzisiaj już wiele osób w przemyśle farmaceutycznym zdaje sobie sprawę z potencjału terapeutycznego olejków wytwarzanych z wyselekcjonowanych konopi indyjskich. Wiedzą też, że konopie mogą zaspokajać — do tej pory niespełnione — medyczne potrzeby pacjentów. Nie mam wątpliwości, że produkty naszego partnera, przy zachowaniu najwyższych standardów kontroli jakości w Teva, pomogą nam osiągnąć cel, jakim jest poprawa jakości życia pacjentów.”

Na koniec mamy dla Was pytanie (dla kolegi pytamy w sumie ;)). Jak ocenilibyście kompetencje lekarza, który nie ma problemu z ciągłym zmienianiem leków, które Wam nie pomagają i twierdzi przy tym, że one ratują życie, a gdy pytacie go o konopie, które — jak widać — mogą pomóc tam, gdzie nie sięga znana im farmakologia, straszą Was przed nimi z powodu braków wiedzy, których nie chcą uzupełniać? 

Źródło:

  1. Hennessey, Z. (2022). Marijuana for trauma: Report shows positive effects of medical cannabis. The Jerusalem Post. Pobrano z: https://www.jpost.com/health-and-wellness/mind-and-spirit/article-696681

Zobacz również inne artykuły