Czy marihuana jest legalna w Hiszpanii?

by Stonerchef

Marihuana pozostaje nielegalna w Hiszpanii. Jest za to zdekryminalizowana, a kreatywność Hiszpanów i idące za nią rozwiązania prawne w temacie dystrybucji konopi indyjskich sprawia, że jest to obecnie jedno z najlepszych miejsc na świecie dla osób, którym ta roślina jest szczególnie bliska.

Czy marihuana jest legalna w Hiszpanii? W tym artykule znajdziesz pełen przegląd lokalnego prawa konopnego. Dowiesz się, co wolno, a czego nie; jakie produkty konopne możesz kupić w Hiszpanii; czy w kraju funkcjonuje program dla pacjentów medycznej marihuany; a także, czy możesz podróżować z polską medyczną marihuaną za granicę. Jeśli planujesz urlop Hiszpanii, sprawdź nasz przewodnik po klubach konopnych. Dzięki niemu spędzisz wakacje życia w „Kaliforni Europy”.

Marihuana w Hiszpanii jest obecna praktycznie wszędzie. Woń aromatycznych kwiatów indyjskich unosi się w każdym większym mieście, a i w mniejszych miejscowościach da się poczuć, jak głęboko zakorzeniona jest kultura konopna w tym kraju.

Ludzie uprawiają marihuanę w domu; można ją też dostać w specjalnych klubach konopnych.

Kiedyś wydawało nam się, że to po prostu taka atrakcja turystyczna i po prostu zwracamy na to uwagę, bo wpuszczono nas z Polski do Disneylandu na urlop.

Ale po roku mieszkania na Costa del Sol, potwierdzamy — Hiszpania ziołem i haszem stoi.

Ale jak to jest w końcu z tą legalnością? Można, czy nie?

Dlaczego władza nic nie robi z tym zjawiskiem?

Co to za maniana tam się odstawia?

Już tłumaczymy.

Co warto wiedzieć o statusie prawnym marihuany w Hiszpanii

 • Marihuana pozostaje nielegalna w Hiszpanii. Oficjalnie w kraju nie istnieją żadne ramy prawne dla upraw, produkcji, sprzedaży i dystrybucji konopii indyjskich. W dużym skrócie, użytek komercyjny jest zakazany.
 • Hiszpania zdekryminalizowała posiadanie i uprawę konopi indyjskich na własny użytek. Dopóki trzymasz marihuanę w domu, w rozsądnych limitach, prawnie nic ci nie grozi.
 • Paradoksalnie nie można posiadać marihuany w przestrzeni publicznej. Zabronione jest też podróżowanie z marihuaną.
 • Na szczęście, w większości przypadków, spotkanie z policją kończy się pouczeniem, mandatem i/lub konfiskatą suszu.
 • Jeśli nie chcesz uprawiać własnych roślin, możesz zapisać się do klubu konopnego i jako członek — w ramach bilansu “kredytów” na swoim koncie — korzystać z jego zasobów. Kluby konopne są niezwykle popularne w Hiszpanii, a szczególnie na południu kraju.

Czy marihuana jest legalna w Hiszpanii?

Nie, oficjalnie marihuana jest nielegalna w Hiszpanii.

Stan prawny marihuany nie przypomina w niczym tego, jaki panuje w Kanadzie, czy stanach w USA, które w pełni zalegalizowały marihuanę na użytek rekreacyjny.

Hiszpania może za to pochwalić się sporymi osiągnięciami w temacie badań nad medycznym wykorzystaniem konopi.

Tym bardziej dziwić może sytuacja lokalnego rynku medycznej marihuany.

Czy Medyczna marihuana jest legalna w Hiszpanii?

Pomimo wyjątkowo liberalnego podejścia do marihuany, Hiszpania nie ma medycznego programu dla pacjentów, co sprawia, że w kraju obowiązują międzynarodowe umowy w tym temacie.

To oznacza, że lekarze nie mogą przepisać medycznej marihuany na receptę, a apteki nie mogą jej sprzedawać — inaczej, niż wygląda to w Polsce czy Niemczech.

PRZEJDŹ DO STREFY PACJENTA I DOWIEDZ SIĘ, JAK UZYSKAĆ RECEPTĘ NA MEDYCZNĄ MARIHUANĘ

Nie ma tu czegoś takiego, jak kliniki konopne; istnieją jedynie kluby, których filozofia skupia się wokół pacjentów medycznej marihuany, jednak należą one do mniejszości.

Pod koniec 2022 roku Hiszpania zalegalizowała jedynie sprzedaż dwóch leków na bazie konopi — Epidiolexu i Sativexu, które są stosowane w leczeniu padaczek i przewlekłego bólu oraz spastyczności mięśniowej wywołanej stwardnieniem rozsianym.

Jest to jednak trochę prowizoryczne rozwiązanie, bo “medyczna marihuana” w rozumieniu obecnego prawa ogranicza się jedynie do niskich dawek wyżej wymienionych preparatów, które rozrabiać będą farmaceuci.

Czy rekreacyjna marihuana jest legalna w Hiszpanii?

Nie, Hiszpania nie zalegalizowała jeszcze marihuany na użytek rekreacyjny.

Nie znajdziesz tu oficjalnie funkcjonujących dyspensariów; nie kupisz też (legalnie) zioła na dowóz, ani nie staniesz się (legalnie) przetwórcą koncentratów, który zawojuje lokalny rynek i będzie dawał wykłady o tym, jak zarabiać na wchodzących rynkach.

Na razie Hiszpania obrała inny kierunek liberalizacji praw konopnych.

Czy Hiszpania zdekryminalizowała marihuanę?

Tak — jako jedno z pierwszych państw w Europie.

Prywatnie możesz posiadać “rozsądne ilości” w domu; umownie jest to do 100 gramów suszu.

Dozwolona jest też uprawa, z limitem dwóch roślin na osobę w gospodarstwie domowym

Co ciekawe, ostatnio psy i koty zostały w Hiszpanii uznane za członków rodziny, więc widzimy tu pole do popisu dla sprytnych prawników.

W każdym razie rośliny nie mogą wystawać na widok publiczny.

Kary za posiadanie marihuany w Hiszpanii

Hiszpania zdekryminalizowała marihuanę, ale nadal nie można jej mieć przy sobie w miejscu publicznym, bo dostaniesz mandat — czego nie rozumiesz?

Prawo nie przewiduje żadnych limitów, jak np. w Czechach, gdzie legalnie można posiadać 15 gramów. Każda ilość skutkuje mandatem w przypadku spotkania z policją.

Stawki zaczynają się od 600 zł. Przy dużej powtarzalności mandat zwiększa się nawet do 1200 euro i po osiągnięciu tego pułapu już jest ta sama kwota, za każde kolejne wykroczenie.

Do tego policja prawdopodobnie skonfiskuje ci susz. Całość lub część, której nie wpisze do protokołu, żeby sprawdzić, co tam paliłeś, bo wiadomo, że zdrowie obywatela jest najważniejsze.

Jak kupić marihuanę w Hiszpanii?

Nie kupisz. Tzn. kupisz, ale nielegalnie. Na ulicy można znaleźć losowe osoby parające się sprzedażą zioła, podobnie, jak w mediach społecznościowych.

Ale to jest nie tylko nielegalne, lecz także potencjalnie niebezpieczne. Występuje tu ten sam scenariusz, co w Polsce na czarnym rynku.

Nie wiesz, co kupujesz i równie dobrze możesz dostać chemiczną maczankę skąpaną w izolacie THC, mieszankach leków i skażoną pestycydami oraz metalami ciężkimi.

Na szczęście Hiszpanie nie są w ciemię bici i szybko znaleźli sposób na “zalegalizowanie” marihuany po swojemu.

W klubach konopnych.

Co to są kluby konopne?

Kluby konopne to prywatne stowarzyszenia zrzeszające entuzjastów marihuany.

Coś, jak kluby miłośników książki, tylko że tutaj papier się spala, a książkę można poczytać po sesji.

Kluby konopne dysponują różnymi odmianami marihuany, którą pozyskują od “lokalnych rolników”, będących członkami stowarzyszenia.

Kraftowi przetwórcy ekstraktów i jedzenia z ziołem też mogą wspierać działalność klubu i dostarczać tam swoje dobra.

Oczywiście w klubie konopnym nic nie kupisz — ale za to możesz doładować swoje konto odpowiednią liczbą kredytów.

I wtedy już nabywasz klubowy asortyment za tokeny.

A asortyment jest bogaty, bo w klubach znajdziesz m.in.:

 • Susz konopny (hiszpański, holenderski i kalifornijski)
 • Haszysz (głównie z Hiszpanii i Maroka)
 • Koncentraty BHO (wax, shatter, live resin, diamenty, budder)
 • Moon Rocks
 • Vape peny full-spectrum z sosem terpenowym
 • Olejki RSO
 • Jedzenie z marihuaną
 • Produkty CBD

Marihuana nie musi być legalna w Hiszpanii, żeby rynek kwitł w najlepsze.

Wybierasz się na wakacje do Hiszpanii? Sprawdź nasz przewodnik po klubach konopnych

Hiszpania to najlepszy kierunek do uprawiania konopnej turystyki w Europie. Piękna pogoda, pyszne jedzenie, uśmiechnięci ludzie — i mnóstwo zioła Ale jak zdobyć marihuanę w Hiszpanii? 

Tu wchodzimy my; cali na zielono, z kompletnym pakietem informacji: co, jak, gdzie, kiedy. Serio, po samym przeczytaniu tego e-booka będziesz w stanie zdobyć zioło z zamkniętymi oczami, nie znając ani słowa po hiszpańsku — i bez zbędnego stresu.

DZIĘKI NASZEMU PRZEWODNIKOWI:​

 • Dowiesz się, jakie jest prawo konopne w Hiszpanii (co wolno, a czego nie)​
 • Poznasz ponad 80 najlepszych klubów konopnych w całym kraju​
 • Z łatwością dostaniesz się do każdego z tych miejsc.​
 • Spróbujesz najlepszych odmian i produktów konopnych​ bez wydawania fortuny.
 • Poznasz klubowy savoir vivre i hiszpańską kulturę zioła
 • Unikniesz pułapek turystycznych​.

Czy marihuanę można palić w miejscach publicznych w Hiszpanii?

Nie. Jest to zabronione, a za złamanie przepisów grozi mandat w minimalnej wysokości 600 euro.

To tak w teorii.

W praktyce lokalsi wiedzą, gdzie palić, żeby odbywało się to bez naruszania prywatnej sfery osób, które nie życzą sobie przebywać w towarzystwie oparów zioła.

Ludzie palą je na plażach, w parkach, laskach, i niekiedy na mieście – choć i tak woń konopi unosi się głównie z klubów.

Kiedy Hiszpania zalegalizuje marihuanę?

Biorąc pod uwagę ogromny rozmiar i potencjał rozwojowy tego rynku, Hiszpania będzie prawdopodobnie jednym z pierwszych krajów, które zalegalizują marihuanę w Europie. Na razie zrobiła to Malta, wzorując się na hiszpańskim modelu klubów konopnych w temacie dystrybucji zioła.

Póki co nikt jeszcze nie podał oficjalnej daty, a ostatnie próby legalizacji w 2021 roku spaliły na panewce przez brak poparcia większości rządu.

Legalizacja marihuany w Hiszpanii: FAQ

Chcesz wiedzieć więcej na temat legalności marihuany w Hiszpanii? Zajrzyj tutaj:

Kto może korzystać z marihuany w Hiszpanii?

Z marihuany mogą korzystać w Hiszpanii osoby dorosłe, po przekroczeniu 18. roku życia. Zezwala się jedynie użytek prywatny, bez możliwości sprzedaży, dystrybucji, czy upraw o charakterze komercyjnym.

Czy w Hiszpanii można uprawiać zioło?

Tak, w Hiszpanii można uprawiać marihuanę w przestrzeni prywatnej. Oficjalny limit to dwie rośliny na osobę w gospodarstwie domowym. Nie można ich wystawiać na widok publiczny.

Jak Hiszpanie podchodzą do marihuany?

Hiszpanie mają bardzo luźne podejście do tematu i traktują konopie indyjską jako część ich kultury. 

Ze względu na bliskie sąsiedztwo Maroka, bardzo popularny jest tutaj haszysz, który można dostać w kilkudziesięciu różnych odmianach.

Mało kto podchodzi tutaj do marihuany jak do narkotyku. Dla Hiszpanów korzystanie z konopi ma wymiar społeczny, duchowy, rekreacyjny i terapeutyczny. Jest to społecznie akceptowalny element spotkań towarzyskich, jak np. wino.

Nikt też nie zwraca uwagi i nie komentuje, gdy poczuje zioło lub widzi osobę korzystającą; ludzie są raczej ciekawi niż uprzedzeni, a stan wiedzy na temat właściwości marihuany i ogólna świadomość społeczna znajduje się na dużo wyższym poziomie niż np. w Polsce, gdzie niektórzy nadal żyją historiami o legendarnych znajomych, którzy wynosili zastawę po dziadkach do lombardu, “żeby mieć na działkę”.

Co oprócz kwiatów konopi można dostać w Hiszpanii?

Poza kwiatami i haszyszem, w klubach konopnych znajdziesz jedzenie z marihuaną, koncentraty, vape peny z THC, olejki RSO, świeżą żywicę, gotowe jointy i spliffy, czy produkty CBD z konopi włóknistych.

Czy medyczna marihuana jest legalna w Hiszpanii?

Nie, Hiszpania nie ma programu dla pacjentów medycznej marihuany — a przynajmniej nie w takiej formie, w jakiej istnieje on w Polsce.

Pod koniec 2022 roku Hiszpania zalegalizowała “medyczne wykorzystanie marihuany”, ale nie dopuściła do obrotu suszu konopnego. Zamiast tego, pacjenci mogą zakupić jeden spośród dwóch leków na bazie kannabinoidów — Epidiolexu i Sativexu. 

Czy można podróżować do Hiszpanii z polską medyczną marihuaną na receptę?

Tak, wystarczy uzyskać pozwolenie na przewóz leków RPW z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, który wydaje takie pozwolenia do krajów ze strefy Schengen.

Najpierw należy pobrać ze strony swojego Inspektoratu specjalny formularz, dać go lekarzowi do wypełnienia i złożyć osobiście w siedzibie Inspektoratu. Analiza wniosku trwa zazwyczaj do 2 tygodni.

Niektóre kliniki konopne mają u siebie taką usługę i same przygotowują wniosek, mając na uwadze dawkowanie pacjenta.

Czy CBD jest legalne w Hiszpanii?

Tak, w Hiszpanii można legalnie nabyć produkty CBD z konopi włóknistych, o ile stężenie THC w produkcie nie przekracza 0,3% THC.

Niestety, przez brak regulacji na rynku, w 2018 roku zaczęto odnotowywać problemy z zatruciem produktami z CBD, w których wykryto pestycydy i metale ciężkie w stężeniach niebezpiecznych dla człowieka.

Od tego czasu hiszpańskie ministerstwo zdrowia przestrzega przed nieuregulowanymi produktami CBD, zwłaszcza tymi do palenia lub waporyzacji — choć samo CBD nadal pozostaje legalne.

Do czasu, aż rynek się ureguluje, większość wysokiej jakości produktów CBD trzeba zamawiać online lub szukać po klubach konopnych.

Ile marihuany można mieć w domu na własny użytek?

W domu można posiadać do 100 gramów marihuany.

Ile marihuany można posiadać w miejscu publicznym?

W przestrzeni publicznej w ogóle nie można posiadać marihuany. Jest to traktowane jako wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości minimum 600 euro.

Podsumowanie: Hiszpania zdekryminalizowała marihuanę… i jest bardzo blisko legalizacji

To jak to jest — czy marihuana jest legalna w Hiszpanii?

Konopie indyjskie nadal pozostają nielegalne, ale za to są w dużej części zdekryminalizowane.

Marihuanę można posiadać w swoim domu, a nawet uprawiać własne rośliny, o ile nie są one widoczne dla ludzi z zewnątrz.

Jeśli chcesz skorzystać z zioła, a nie widzi ci się uprawianie go w domu, to zawsze możesz zapisać się do klubu konopnego i korzystać z jego dobroci za odpowiednim wsparciem.

O ile nie obnosisz się ze swoim paleniem w przestrzeni publicznej — nie kopcisz w tłumie ludzi, obok policji albo w miejscach, gdzie przebywają dzieci — prawdopodobnie mało kto zwróci uwagę na to, że korzystasz z zioła.

Bo tam jest to normalne. 

Teraz tylko czekać na pełen legal — a Hiszpania w mig zyska tytuł “Kaliforni Europy”.

Zobacz również inne artykuły