medyczna marihuana dla kobiet

Dlaczego coraz więcej kobiet wybiera marihuanę? Terapia konopna na kobiece sprawy

by Stonerchef

Kobiety korzystały z marihuany od z(j)arania dziejów. Nic dziwnego, bo — jakkolwiek odważnie to nie zabrzmi — konopie i kobiety to dobre przyjaciółki.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z Medicante, ogólnopolskim centrum medycyny konopnej.

Medyczna marihuana to dla kobiet sposób na wiele bolączek związanych z byciem wszechogarniającymi ogarniaczkami rzeczywistości i tym równoważącym elementem w żeńsko-męskim yin-yang.

Kobiety wykorzystują marihuanę do radzenia sobie z:

  • Napięciem przedmiesiączkowym
  • Bólami menstruacyjnymi
  • Endometrioze
  • Menopauza
  • Fibromialgia

Nie mówiąc już o tym, że dla wielu jest to przyjemne narzędzie do ubogacenia swojego życia intymnego.

Jak widzisz, jest tu tyle związków, że więcej miała chyba tylko Brooke w “Modzie na Sukces”.

A dzisiaj we wszystkie wejdziemy i będziemy bardzo ciekawscy, żeby nie powiedzieć — wścibscy.

Zaczniemy od strony terapeutycznej.

Kobieta w terapii konopnej: dlaczego kobiety ciągnie do marihuany?

Według raportu firmy Flowhub, w Stanach Zjednoczonych zaobserwowano 55% wzrost sprzedaży produktów konopnych wśród kobiet pomiędzy 2021 a 2022 rokiem (1).

Póki co trudno o tak wyszczególnione statystyki w Polsce, ale z tego, co widzimy u siebie w mediach społecznościowych, kobiety stanowią pokaźne grono pacjentek medycznej marihuany i użytkowniczek olejków CBD.

Wydaje nam się, że jest ich więcej niż mężczyzn — przynajmniej w tym wymiarze czysto terapeutycznym.

Układ endokannabinoidowy kobiety i mężczyzny różni się między sobą. Główną różnicę stanowi wydajność receptorów CB1, która jest większa u kobiet (2). 

To oznacza, że dziewczyny przeważnie lepiej radzą sobie z efektami psychoaktywnymi i są mniej podatne na nadużywanie marihuany oraz skutki uboczne dla zdrowia psychicznego związane z problemowym korzystaniem.

I z tego tytułu potencjał terapeutyczny związany z aktywnością tych receptorów też rośnie.

Zwłaszcza w tych obszarach:

1. Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS)

W tym przypadku zarówno medyczna marihuana bogata w THC, jak i ta z większym udziałem CBD, może być pomocna — w zależności od tego, na jakich objawach chcesz się skupić.

CBD lepiej sprawdzi się w przypadku niepokoju i nerwów wywołanych PMSem (3).

Z kolei THC może podać pomocną dłoń przy wahaniach nastroju, bólu, problemach ze snem, czy epizodami depresyjnymi (4).

Łącząc obydwa kannabinoidy, można osiągać efekt terapeutyczny w mniejszych dawkach, dzięki czemu łatwiej uniknąć działań niepożądanych THC w sferze poznawczej (5).

Nie mówiąc już o gastrofazie, która sprawia, że zaspokojone pragnienia zapisują się w pamięci długotrwałej w szufladce “chwile ważne w życiu”.

2. Ból menstruacyjny

W tym miejscu pewnie wiele kobiet będzie dawać owacje na stojąco, bo przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości medycznej marihuany potrafią sprawić, że nieznośny początek okresu przechodzi do fazy “nienajlepiej, ale stabilnie” w dość szybki i bezproblemowy sposób.

Co prawda badania kliniczne w tym temacie są jeszcze w fazie “przedszkolnej”, ale mamy jedno ciekawe badanie z 2015 roku, w którym przeprowadzono wywiady z 192 kobietami na temat ich nawyków związanych z marihuaną (6).

82% kobiet przyznało, że korzysta z zioła do łagodzenia bólu menstruacyjnego, a spośród nich, 90% oceniło marihuanę jako skuteczną.

Konsultujące temat z lekarzem, będziesz w stanie lepiej dobrać odmianę pod swoje potrzeby i porę dnia, w której będziesz korzystać z konopi.

3. Endometrioza

Według różnych szacunków, 10-15% Polek zmaga się z endometriozą (7).

Dysfunkcyjny układ endokannabinoidowy jest zaangażowany w powstawanie i przebieg tej choroby.

A konopie wykazują wysoką skuteczność w zwalczaniu objawów endometriozy i stanowią ważny element poprawy jakości życia pacjentek.

Najczęściej leczonym objawem jest ból; zaraz za nim plasują się problemy żołądkowe, skurcze, nudności i depresja.

Medyczna marihuana pomaga kobietom wyrównać dysproporcje w poziomach endokannabinoidów i receptorów CB1, co uważa się za przyczynę tak silnego bólu.

POWIĄZANE: MARIHUANA RATUJE ŻYCIE KOBIETOM Z ENDOMETRIOZĄ

4. Menopauza

Podobnie, jak w przypadku endometriozy, w menopauzie dochodzi do zaburzeń w ekspresji receptorów CB1 i endokannabinoidów, co może zakłócać ścieżki odpowiedzialne za regulację hormonów.

Badacze mówią, że stan układu endokannabinoidowego może być predyktorem wystąpienia i rozwoju menopauzy, a także narzędziem do kontroli objawów towarzyszących kobietom w tym okresie.

W jednym kanadyjskim badaniu na 1500 kobietach okazało się, że dla 74% marihuana była skuteczna w radzeniu sobie z objawami menopauzy.

Problemy zdrowotne, w których marihuana pomogła, dotyczyły (8):

  • Problemów ze snem (74%)
  • Stanów lękowych (59%)
  • Problemów ze skupieniem (58%)
  • Irytacji (55%)
  • Bólu mięśni i stawów (53%)

To by tłumaczyło taki wzrost spożycia marihuany wśród kobiet — i wśród osób w grupie 50+ — w miejscach, gdzie jest ona legalna.

Kobiety odkrywają, co jedna roślina jest w stanie zrobić dla ich dobrostanu.

5. Bezsenność

Deprywacja snu często towarzyszy typowo kobiecym sprawom — czy jest to menopauza, czy ta mniej przyjemna faza cyklu, czy też konsekwencja zostania świeżo upieczoną mamą.

A pozbawianie się właściwej ilości i jakości snu, to jedna z tych rzeczy, której wyjątkowo nie chcesz robić swojemu organizmowi; to uruchamia efekt domina i negatywnie wpływa na każdy aspekt zdrowia.

Marihuanę stosowano na sen już od czasów starożytnych ze względu na jej głęboko relaksacyjne właściwości, a dzisiejsze metody naukowe pozwalają nam zrozumieć, dlaczego tak się dzieje — i jaka jest skala tego fenomenu.

POWIĄZANE: MARIHUANA W LECZENIU BEZSENNOŚCI

W jednym badaniu klinicznym z 2021 roku przeanalizowano skuteczność terapii konopnej względem placebo na pacjentach z przewlekłą bezsennością. Okazało się, że w ciągu 2 tygodni podawania preparatu, pacjenci doznali znacznej poprawy w jakości snu przy dobrej tolerancji na  terapię (9).

6. Fibromialgia

Kobiety stanowią nawet do 90% wszystkich pacjentów z fibromialgią. To dość trudna choroba bólowa, bo lekarze nie wiedzą, jak zdiagnozować przyczynę, a dobranie właściwej terapii przebiega na zasadzie wielu prób i błędów (10).

Źródło i natężenie bólu też różni się pomiędzy pacjentami. Dodatkowo, fibromialgia może prowadzić do problemów ze snem, przewlekłego zmęczenia, depresji, pogorszeniem koncentracji i problemów z układem pokarmowym.

W jednym badaniu na 367 pacjentach medycznej marihuany przeprowadzonej przez Uniwersytet w Illinois, fibromialgia okazała się głównym powodem, dla którym ludzie zaczynali terapię konopną. (11)

W 2020 roku przeprowadzono we Włoszech badanie na 30 pacjentkach z lekooporną fibromialgią, którzy próbowali wszystkich możliwych form leczenia. U prawie połowy z nich konopie doprowadziły do redukcji dawek lub całkowitego zejścia z leków na skutek znacznej poprawy stanu zdrowia (12).

Oprócz ulgi w bólu, pacjenci zgłaszali poprawę jakości snu i ustąpienie lęków.

Gdzie szukać terapii medyczną marihuaną dopasowanej dla kobiet?

Jeśli szukasz kliniki konopnej, w której możesz wybrać lekarza dopasowanego specjalizacją do potrzeb, zajrzyj do Medicante. To obecnie największe centrum medycyny konopnej w Polsce, które zrzesza ponad 15 lekarzy różnych specjalizacji, w tym lekarzy medycyny ogólnej o holistycznym podejściu do pacjenta.

W Medicante otrzymasz też wsparcie psychoterapeuty i psychodietetyka. Zwłaszcza to pierwsze jest przydatne w przypadku medycznej marihuany u nowych pacjentów; pomaga to “nauczyć szacunku” do rośliny i nabyć odpowiedniej higieny korzystania, aby łatwiej praktykować prawidłowe wzorce.

Seks i self care: prawdziwe spoiwo kobiet i konopi

Kiedy kryminalizowano marihuanę, propaganda często brała na ogień kobiety, strasząc, że po marihuanie zmieniają się one w seksualne demony, bardziej skłonne do interakcji z obcymi rasami.

POBIERZ: E-BOOK – JAK MARIHUANA STAŁA SIĘ NIELEGALNA?

Jak to mówią, w każdym kłamstwie — nawet tak głupim, jak to — jest ziarno prawdy.

Faktycznie, wygląda na to, że marihuana może wnieść życie intymne kobiet na wyższy poziom.

Marihuana zwiększa libido i przyjemność z seksu

Podczas orgazmu ciało kobiety wytwarza więcej endokannabinoidów (13).

Być może dlatego korzystanie z konopi przynajmniej raz w miesiącu powiązano z większą aktywnością seksualną, a osoby, które korzystały codziennie, uprawiały najwięcej seksu (14).

Kobiety zgłaszają zwiększone libido, redukcję bólu i poprawę orgazmów. Marihuana nie ma jedynie wpływu na poziom nawilżenia (15).

Marihuana pomaga kobietom otworzyć się przed partnerem i przełamać ewentualne bariery; dodatkowo zwiększa empatię, co pomaga obojgu użytkownikom bardziej się do siebie zbliżyć.

Zioło w zastępstwie dla alkoholu

Dobry humor, gastrofaza, wyostrzone zmysły, spowolniony czas, poczucie większej więzi z ludźmi i otoczeniem — a przede wszystkim, brak kaca.

Nic dziwnego, że konopie to najczęstsza alternatywa dla alkoholu na imprezach.

Ale w tym przypadku można się szczególnie zaskoczyć — i to pozytywnie.

Według ankiety przeprowadzonej na ponad 900 kobietach, 21% uczestniczek zupełnie zamieniło alkohol na marihuanę, a 34% przyznaje, że przynajmniej raz na jakiś czas woli spożyć zioło na imprezie w miejsce drinka (16).

Temat marihuany i kobiet idealnie podsumowała Jessica Gonzalez, właścicielka portalu Mommy Jane, który tworzy społeczność zielonych, odpowiedzialnych mam i edukuje kobiety na temat konopi:

“Kiedyś naprawdę nadużywałam alkoholu wieczorami. Oddalałam się od swoich dzieci i od samej siebie. Potrzebowałam zmienić coś w swoim życiu, więc stwierdziłam, że zamienię lampkę wina na jointa. Konopie pomogły mi zajrzeć wgłąb siebie, ale przede wszystkim polepszyła się moja relacja z dziećmi i z partnerem. Udało mi się nawet naprawić relację z ojcem, który jest chodzącym przykładem tego, jak edukacja potrafi zmienić ludzi. Serio trudno mi wymienić inną pojedynczą zmianę stylu życia, która miała tak ogromny wpływ na moje zdrowie. Konopie są substancją bramkową, owszem – ale do dobrostanu. Powtarzam to w kółko, ale powiem to raz jeszcze: dajmy roślinom szansę!”

Konopne SPA w domu

Dobra, myślisz sobie, ale joint — czy tam wapek albo bongo, jak wolisz — to jest tylko jedna rzecz. A gdzie to całe bogactwo wellnessu?

To prawda, marihuana dba głównie o warstwę mentalną, ale jeśli chodzi o sferę typowo fizyczną, to tutaj CBD stanowi świetne dopełnienie takiego SPA.

Wyobraź sobie kąpiel z odżywczą maseczką z CBD, do tego lawendowa kula do kąpieli dająca ukojenie dla ciała i nerwów, a po wszystkim pielęgnacja hydrolatem i kremem do twarzy (zgadnij z czym).

W tle ulubiona muzyka, książka i błogi spokój.

Terapia z każdej strony.

POWIĄZANE: JAK CBD POMAGA DBAĆ O ZDROWIE SKÓRY?

Marihuana jest kobietą

Nie ma co ukrywać — konopie i kobiety to dobre przyjaciółki.

Jest tyle sytuacji, w których marihuana może poprawić twoją jakość życia, że włączenie zioła do swojego asortymentu “wellness”, zwłaszcza po trzydziestce, to zwyczajnie mądra decyzja.

Podobnie, jak w przypadku problemów zdrowotnych, które częściej dotykają kobiet, a w których medyczna marihuana wykazuje szczególny potencjał terapeutyczny.

Warto wtedy skorzystać z pomocy lekarza, który będzie rozumiał, że układ endokannabinoidowy kobiety różni się od układu endokannabinoidowego mężczyzny i często wymaga innego rodzaju modulacji, żeby przynieść spodziewane efekty.

Poza tym, terapia medyczną marihuaną uczy też odpowiedzialnego korzystania, więc łatwiej jest budować prawidłowe wzorce niż z poziomu użytkowania typowo rekreacyjnego.

W każdym razie, marihuany nie ma co się bać. Warto ją za to poznawać i świadomie korzystać z jej właściwości prozdrowotnych. Mówimy to zwłaszcza do kobiet, które od pokoleń warunkowano społecznie, by na konopie patrzyły wilkiem.

References:

  1. Kenningan, H. (2023). Cannabis Industry Statistics 2023: Where the Industry Stands? Pobrano z: https://www.npws.net/blog/cannabis-industry-statistics
  2. Bruce, D., Grove, T. J., Foster, E., & Shattell, M. (2021). Gender Differences in Medical Cannabis Use: Symptoms Treated, Physician Support for Use, and Prescription Medication Discontinuation. Journal of women’s health (2002), 30(6), 857–863. https://doi.org/10.1089/jwh.2020.8437
  3. Ferretti, M. L. (2022). The Effects of Cannabidiol Isolate on Menstrual-Related Symptoms. Pobrano z: https://commons.lib.jmu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1148&context=masters202029
  4. Webb, C. W., & Webb, S. M. (2014). Therapeutic benefits of cannabis: a patient survey. Hawai’i journal of medicine & public health : a journal of Asia Pacific Medicine & Public Health, 73(4), 109–111. 
  5. Russo E. B. (2011). Taming THC: potential cannabis synergy and phytocannabinoid-terpenoid entourage effects. British journal of pharmacology, 163(7), 1344–1364. https://doi.org/10.1111/j.1476-5381.2011.01238.x
  6. Wiebe, Ellen & Jaffar, Sadiq & Zelmer, Jenn & Byczko, B.. (2015). Using marijuana to cope with the pain and other symptoms of medical abortions and menstrual periods. Contraception. 92. 402. 10.1016/j.contraception.2015.06.188. 
  7. Basta, A. i in. (2012). Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Gindkologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy. Ginekol. Pol. 2012, 83, 871-876.
  8. Babyn K, Ross S, Yuksei N. Cannabis use in menopause: capturing the experiences and perspectives of women. Poster presented at: North American Menopause (NAMS) Annual Meeting. Washington, DC. Sept. 22-25, 2021.
  9. Walsh, J. H., Maddison, K. J., Rankin, T., Murray, K., McArdle, N., Ree, M. J., Hillman, D. R., & Eastwood, P. R. (2021). Treating insomnia symptoms with medicinal cannabis: a randomized, crossover trial of the efficacy of a cannabinoid medicine compared with placebo. Sleep, 44(11), zsab149. https://doi.org/10.1093/sleep/zsab149
  10. Arout CA, Sofuoglu M, Bastian LA, Rosenheck RA. Gender Differences in the Prevalence of Fibromyalgia and in Concomitant Medical and Psychiatric Disorders: A National Veterans Health Administration Study. J Womens Health (Larchmt). 2018 Aug;27(8):1035-1044. doi: 10.1089/jwh.2017.6622. Epub 2018 Apr 2. PMID: 29608126; PMCID: PMC6425926.
  11. Sagy, I., Bar-Lev Schleider, L., Abu-Shakra, M., & Novack, V. (2019). Safety and Efficacy of Medical Cannabis in Fibromyalgia. Journal of clinical medicine, 8(6), 807. https://doi.org/10.3390/jcm8060807
  12. Hershkovich, O., Hayun, Y., Oscar, N., Shtein, A., & Lotan, R. (2023). The role of cannabis in treatment-resistant fibromyalgia women. Pain practice : the official journal of World Institute of Pain, 23(2), 180–184. https://doi.org/10.1111/papr.13179
  13. Fuss, J., Bindila, L., Wiedemann, K., Auer, M. K., Briken, P., & Biedermann, S. V. (2017). Masturbation to Orgasm Stimulates the Release of the Endocannabinoid 2-Arachidonoylglycerol in Humans. The journal of sexual medicine, 14(11), 1372–1379. https://doi.org/10.1016/j.jsxm.2017.09.016
  14. Andrew J. Sun, MD , Michael L. Eisenberg, MD, Association Between Marijuana Use and Sexual Frequency in the United States: A Population-Based Study, The Journal of Sexual Medicine, Volume 14, Issue 11, November 2017, Pages 1342–1347, https://doi.org/10.1016/j.jsxm.2017.09.005
  15. Lynn, B. K., López, J. D., Miller, C., Thompson, J., & Campian, E. C. (2019). The Relationship between Marijuana Use Prior to Sex and Sexual Function in Women. Sexual medicine, 7(2), 192–197. https://doi.org/10.1016/j.esxm.2019.01.003
  16. Herrington, A.J. (2023). Study Finds 21% of Dry January Participants Use Cannabis Instead of Alcohol. Pobrano z: https://www.forbes.com/sites/ajherrington/2023/01/16/survey-finds-21-of-dry-january-participants-use-cannabis-instead-of-alcohol/?sh=7a6e102242d2

Zobacz również inne artykuły