Po przerobieniu tego poradnika będziecie mistrzami wypiekania domowego ciasta do pizzy, którego kruchość i lekkość przeniosą Was na chwilę na Sycylię, do Toskanii, czy bóg jeden wie gdzie jeszcze, gdzie serwują pyszną pizzę.
Nie jest tajemnicą, że z ciastem drożdżowym należy się obchodzić zdecydowanie, lecz delikatnie. Powinniście poświęcić mu tyle czasu, żeby stało się idealnie elastyczne i gotowe do uformowania spodu pod Wasz ulubiony zestaw smaków. Zacznijmy najpierw od podstaw, bo oto, czego potrzebujecie:
Mąka
Do wypieku ciasta na pizzę używamy najczęściej mąki pszennej typ 450. Dzięki niej ciasto jest gładkie, puszyste i łatwo się wyrabia. Jeśli zależy Wam na większej chrupkości, to możecie śmiało celować w mąki chlebowe (typ 750 do pizzy).
- O co chodzi z tym typem? Typ mąki zależny jest od oczyszczenia jej ziarna, a tym samym zawartości minerałów w produkcie. Im wyższy typ mąki, tym więcej substancji odżywczych – w tym błonnika – w środku. Numer przy oznaczeniu uzyskuje się poprzez pomnożenie procentowej zawartości minerałów przez 1000. To oznacza, że mąka orkiszowa typ 2000 ma aż 2% substancji mineralnych, podczas gdy nasza, użyta do pizzy (450), posiada ich 0,45%. Generalnie, im wyższy typ, tym ciemniejsza mąka z większą ilością otrębów.
Drożdże, cukier i woda
Do pizzy można przygotować zarówno rozczyn z drożdży świeżych, jak i z tych suszonych. Warto wziąć pod uwagę, że opakowanie 7g suszonych drożdży (1 opakowanie) równa się 25g ich świeżego odpowiednika.
W 90% przypadków używamy w kuchni cukru brązowego. Nie dlatego, że jest zdrowszy, bo to kwestia bardzo sporna – według nas po prostu lepiej smakuje.
Mieszankę drożdży trzeba będzie wymieszać z 50ml letniej wody.
Sól
W kuchni używamy wyłącznie różowej soli himalajskiej, którą kupujemy w kryształach, zanim trafi ona do moździerza.
Oliwa z oliwek
Taka z pierwszego tłoczenia, używana we włoskim cieście na pizzę. Nadaje ciastu unikalny zapach i dba o jego wilgoć podczas wyrastania. Awaryjnie, jeśli sklepy są zamknięte, a oliwy brak, możecie ratować się olejem ryżowym/rzepakowym/z pestek winogron.
Ciasto na pizzę z naszego przepisu wykarmi dwie spragnione osoby.
Składniki:
Ciasto na pizzę:
175g mąki pszennej typ 450
125ml letniej wody
7g (1 opakowanie) suszonych drożdży
1 łyżka oliwy z oliwek
0,5 łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli himalajskiej
Przygotowanie drożdży
Przygotowujemy małe naczynie z miarką (nasze ma do 250ml) i wlejcie do niego 50ml wody. Do naczynia z wodą wsypujemy drożdże z cukrem i całość mieszamy trzepaczką. Powstały rozczyn odstawiamy na ok. 5 minut, aż drożdże zaczną się pienić.
Mieszanie i wyrabianie ciasta
Do dużej miski przesiewamy mąkę z solą. W środku robimy wgłębienie, do którego wlewamy łyżkę oliwy, drożdże i pozostałe 75 ml wody. Ciasto mieszamy dokładnie dużą łyżką, po czym przenosimy je na oprószony mąką blat i zaczynamy wyrabiać.
- Jak długo wyrabiać ciasto? Podamy Wam ogólne ramy czasowe – jest to od 5 do 8 minut, w zależności od tego, ile macie siły i jak sprawnie potraficie wyrabiać ciasto. Jego konsystencja powinna być zbita, gładka i elastyczna, tj. ciasto nie może łatwo rozrywać się na kawałki. W razie potrzeby, podczas wyrabiania podsypujemy blat mąką, do momentu, aż ciasto nie będzie nam się przyklejać do rąk. Formujemy kulę i przenosimy ją do miski wysmarowanej oliwą, a tę z kolei owijamy szczelnie folią spożywczą.
Po tym czasie zostawiamy ciasto w ciepłym miejscu, żeby podwoiło swoją objętość (40-60 minut). Po wyjęciu go z miski, ponownie je wyrabiamy przez ok. 2-3 minuty, aby znów się zbiło i nie ucierpiało przy rozwałkowywaniu.
- Jak grube powinno być ciasto? Właśnie dotarliśmy do odwiecznej wojny pomiędzy fanami kuchni włoskiej, a zagorzałymi obrońcami amerykańskiej pizzy. Cóż, my się wyłamujemy z tego konfliktu i na naszej pizzy królują proporcje cienkie ciasto/bogaty wierzch – nasz spód rozwałkowujemy na mniej więcej 0,5cm.
- Mądry tip: Podczas rozwałkowywania przewracaj ciasto z jednej strony na drugą. To pozwoli pozbyć się niepotrzebnych pęcherzyków powietrza powierzchni i dzięki temu pizza równo wyrośnie. Przewracaj spód 3-4 razy.
Z takiego ciasta możemy już uformować blaty na pizzę. Istnieją dwie metody przygotowania blatu – pierwszy wymaga użycia wałka do osiągnięcia upragnionego rozmiaru i grubości; drugi natomiast obejmuje siłę Waszych rąk, ponieważ blat ugniatamy i rozpłaszczamy dłońmi, dociskając obręcz cienkiej części blatu końcami kciuków w celu zaakcentowania boków pizzy.
Pizzę pieczemy w piekarniku z nastawionym termoobiegiem i temperaturą 250 stopni, przez 10 minut.
Naprawdę, nie ma za co.
- 175 g mąki pszennej typ 450
- 125 ml letniej wody
- 7 g suszonych drożdży 1 opakowanie
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 0,5 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soli himalajskiej
- Sos marinara
- Starty ser mozzarella
-
Weź naczynie z miarką i wlej do niego 50ml wody.
-
Dodaj drożdże z cukrem i wymieszaj dokładnie trzepaczką.
-
Odstaw na 5 minut, aż drożdże zaczną się pienić.
-
Do dużej miski przesiej mąkę z solą.
-
Zrób w środku wgłębienie, do którego wlej oliwę, drożdże i 75ml wody.
-
Wymieszaj ciasto dużą łyżką i przełóż je na oprószony mąką blat.
-
Wyrabiaj aż będzie elastyczne i gładkie (ok. 5-8 minut). W razie potrzeby podsypuj blat mąką.
-
Odstaw ciasto w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętość (45-60 minut).
-
Po tym czasie wyjmij ciasto i wyrabiaj je ponownie przez 2-3 minuty.
-
Uformuj z ciasta spód o grubości ok. 3-5mm
-
Rozsmaruj na spodzie domowy sos marinara. Posyp obficie mozzarellą.
-
Nagrzej piekarnik do 250 stopni (termoobieg).
-
Piecz pizzę przez ok. 10 minut.