ciasto na pizzę

Od deski do deski: Jak zrobić idealne ciasto na pizzę?

by Stonerchef

Po przerobieniu tego poradnika będziecie mistrzami wypiekania domowego ciasta do pizzy, którego kruchość i lekkość przeniosą Was na chwilę na Sycylię, do Toskanii, czy bóg jeden wie gdzie jeszcze, gdzie serwują pyszną pizzę.

Nie jest tajemnicą, że z ciastem drożdżowym należy się obchodzić zdecydowanie, lecz delikatnie. Powinniście poświęcić mu tyle czasu, żeby stało się idealnie elastyczne i gotowe do uformowania spodu pod Wasz ulubiony zestaw smaków. Zacznijmy najpierw od podstaw, bo oto, czego potrzebujecie:

Mąka

Do wypieku ciasta na pizzę używamy najczęściej mąki pszennej typ 450. Dzięki niej ciasto jest gładkie, puszyste i łatwo się wyrabia. Jeśli zależy Wam na większej chrupkości, to możecie śmiało celować w mąki chlebowe (typ 750 do pizzy).

  • O co chodzi z tym typem? Typ mąki zależny jest od oczyszczenia jej ziarna, a tym samym zawartości minerałów w produkcie. Im wyższy typ mąki, tym więcej substancji odżywczych – w tym błonnika – w środku. Numer przy oznaczeniu uzyskuje się poprzez pomnożenie procentowej zawartości minerałów przez 1000. To oznacza, że mąka orkiszowa typ 2000 ma aż 2% substancji mineralnych, podczas gdy nasza, użyta do pizzy (450), posiada ich 0,45%. Generalnie, im  wyższy typ, tym ciemniejsza mąka z większą ilością otrębów.

Drożdże, cukier i woda

Do pizzy można przygotować zarówno rozczyn z drożdży świeżych, jak i z tych suszonych. Warto wziąć pod uwagę, że opakowanie 7g suszonych drożdży (1 opakowanie) równa się 25g ich świeżego odpowiednika.

W 90% przypadków używamy w kuchni cukru brązowego. Nie dlatego, że jest zdrowszy, bo to kwestia bardzo sporna – według nas po prostu lepiej smakuje.

Mieszankę drożdży trzeba będzie wymieszać z 50ml letniej wody.

Sól

W kuchni używamy wyłącznie różowej soli himalajskiej, którą kupujemy w kryształach, zanim trafi ona do moździerza.

Oliwa z oliwek

Taka z pierwszego tłoczenia, używana we włoskim cieście na pizzę. Nadaje ciastu unikalny zapach i dba o jego wilgoć podczas wyrastania. Awaryjnie, jeśli sklepy są zamknięte, a oliwy brak, możecie ratować się olejem ryżowym/rzepakowym/z pestek winogron.

Ciasto na pizzę z naszego przepisu wykarmi dwie spragnione osoby.

Składniki:

ciasto na pizzę

Ciasto na pizzę:

175g mąki pszennej typ 450

125ml letniej wody

7g (1 opakowanie) suszonych drożdży

1 łyżka oliwy z oliwek

0,5 łyżeczki cukru

1 łyżeczka soli himalajskiej

Przygotowanie drożdży

Przygotowujemy małe naczynie z miarką (nasze ma do 250ml) i wlejcie do niego 50ml wody. Do naczynia z wodą wsypujemy drożdże z cukrem i całość mieszamy trzepaczką. Powstały rozczyn odstawiamy na ok. 5 minut, aż drożdże zaczną się pienić.

Mieszanie i wyrabianie ciasta

Do dużej miski przesiewamy mąkę z solą. W środku robimy wgłębienie, do którego wlewamy łyżkę oliwy, drożdże i pozostałe 75 ml wody. Ciasto mieszamy dokładnie dużą łyżką, po czym przenosimy je na oprószony mąką blat i zaczynamy wyrabiać.

  • Jak długo wyrabiać ciasto? Podamy Wam ogólne ramy czasowe – jest to od 5 do 8 minut, w zależności od tego, ile macie siły i jak sprawnie potraficie wyrabiać ciasto. Jego konsystencja powinna być zbita, gładka i elastyczna, tj. ciasto nie może łatwo rozrywać się na kawałki. W razie potrzeby, podczas wyrabiania podsypujemy blat mąką, do momentu, aż ciasto nie będzie nam się przyklejać do rąk. Formujemy kulę i przenosimy ją do miski wysmarowanej oliwą, a tę z kolei owijamy szczelnie folią spożywczą.

Po tym czasie zostawiamy ciasto w ciepłym miejscu, żeby podwoiło swoją objętość (40-60 minut). Po wyjęciu go z miski, ponownie je wyrabiamy przez ok. 2-3 minuty, aby znów się zbiło i nie ucierpiało przy rozwałkowywaniu.

  • Jak grube powinno być ciasto? Właśnie dotarliśmy do odwiecznej wojny pomiędzy fanami kuchni włoskiej, a zagorzałymi obrońcami amerykańskiej pizzy. Cóż, my się wyłamujemy z tego konfliktu i na naszej pizzy królują proporcje cienkie ciasto/bogaty wierzch – nasz spód rozwałkowujemy na mniej więcej 0,5cm.
  • Mądry tip: Podczas rozwałkowywania przewracaj ciasto z jednej strony na drugą. To pozwoli pozbyć się niepotrzebnych pęcherzyków powietrza powierzchni i dzięki temu pizza równo wyrośnie. Przewracaj spód 3-4 razy.

Z takiego ciasta możemy już uformować blaty na pizzę. Istnieją dwie metody przygotowania blatu – pierwszy wymaga użycia wałka do osiągnięcia upragnionego rozmiaru i grubości; drugi natomiast obejmuje siłę Waszych rąk, ponieważ blat ugniatamy i rozpłaszczamy dłońmi, dociskając obręcz cienkiej części blatu końcami kciuków w celu zaakcentowania boków pizzy.

Pizzę pieczemy w piekarniku z nastawionym termoobiegiem i temperaturą 250 stopni, przez 10 minut.

Naprawdę, nie ma za co.

podpis-pod-postem

 

 

Buchnij sobie ten przepis!
Składniki
Idealne ciasto na pizzę
  • 175 g mąki pszennej typ 450
  • 125 ml letniej wody
  • 7 g suszonych drożdży 1 opakowanie
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 0,5 łyżeczki cukru
  • 1 łyżeczka soli himalajskiej
Klasyczna Margherita
  • Sos marinara
  • Starty ser mozzarella
Wskazówki
Przygotowanie drożdży
  1. Weź naczynie z miarką i wlej do niego 50ml wody.
  2. Dodaj drożdże z cukrem i wymieszaj dokładnie trzepaczką.
  3. Odstaw na 5 minut, aż drożdże zaczną się pienić.
Mieszanie i wyrabianie ciasta
  1. Do dużej miski przesiej mąkę z solą.
  2. Zrób w środku wgłębienie, do którego wlej oliwę, drożdże i 75ml wody.
  3. Wymieszaj ciasto dużą łyżką i przełóż je na oprószony mąką blat.
  4. Wyrabiaj aż będzie elastyczne i gładkie (ok. 5-8 minut). W razie potrzeby podsypuj blat mąką.
  5. Odstaw ciasto w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętość (45-60 minut).
  6. Po tym czasie wyjmij ciasto i wyrabiaj je ponownie przez 2-3 minuty.
  7. Uformuj z ciasta spód o grubości ok. 3-5mm
Klasyczna Margherita
  1. Rozsmaruj na spodzie domowy sos marinara. Posyp obficie mozzarellą.
Pieczenie
  1. Nagrzej piekarnik do 250 stopni (termoobieg).
  2. Piecz pizzę przez ok. 10 minut.

Zobacz również inne artykuły