PrzepisySosy i dipyWytrawne ImperiumMajonez śródziemnomorski na bazie oliwy

Majonez to rzecz tak samo święta jak pizza, lody, czy rzeczy smażone na głębokim tłuszczu. Składowa ogromu przepysznych sosów, która – w zależności od regionu, w którym jest wytwarzana – może różnić się zarówno dodatkami, jak i samą podstawą. Nasz domowy majonez w 6 sekund zdążył już zrobić furorę wśród adeptów stonerchefowej kuchni. Dzisiejszy boss wśród smarowideł wylądował w rejonach Morza Śródziemnego, dlatego z dumą w sercu i gastro-manią w oczach dzielimy się z Wami przepisem na majonez śródziemnomorski na bazie oliwy.

Ten majonez charakteryzują trzy zasadnicze różnice w stosunku do jego tradyyjnego odpowiednika:

 • Po pierwsze, nie korzystamy z całych jaj – zamiast tego używamy samych żółtek.
 • Po drugie, olej rzepakowy ustępuje miejsca oliwie, charakterystycznej dla kuchni śródziemnomorskiej. Ewentualnie, jeśli majonez będzie dla Was zbyt gorzki, możecie dodać 30ml oleju rzepakowego, który zneutralizuje gorycz.
 • Po trzecie, zamieniamy zwykły ocet winny na jabłkowy – do sporządzenia tego majonezu będziemy potrzebować jeszcze cytryny, wobec czego ocet z białego wina byłby w tym przypadku strzałem w stopę ze względu na swoją intensywność, zarówno w smaku jak i w zapachu.

Do przygotowania majonezu śróziemnomorskiego na bazie oliwy przydadzą się:

Majonez… MAJONEZ… MAJONEEEEEEEEEEZ… Magiczna inkantacja, która w każdym wzbudzi uczucie łaknienia. Ach, te nasze parszywe sztuczki.

Składniki:

skladniki majonez srodziemnomorski

Majonez śródziemnomorski na bazie oliwy:

2 żółtka w temperaturze pokojowej

60ml oliwy (najlepiej tłoczonej na zimno, ale na pewno NIE extra virgin – jest zbyt gorzka)

30ml oleju rzepakowego (opcjonalnie)

2 łyżki soku z cytryny

2 łyżeczki octu jabłkowego

Sól i pieprz do smaku

Ubijanie na dwie fazy

 1. Bierzemy dużą miskę i ubijamy w niej żółtka z sokiem z cytryny i octem – możemy to zrobić manualnie lub za pomocą ręcznego miksera; jeśli więc macie dużo siły w rękach, a przy okazji chylicie czoła przed tradycją, to rączki w ruch i do roboty! Ubijanie kontynuujemy do momentu, w którym mieszanka będzie blada i kremowa.
 2. Teraz zmieniamy mikser na blender  i dodajemy bardzo powoli oliwę, pracując na dużych obrotach urządzenia i wykonując taki ruch, jaki robi winda, aż oliwa się skończy. Kiedy już żółtka pochłoną oliwę, zaczynamy dodawać olej rzepakowy, również powoli – dzięki temu zneutralizujemy gorycz oliwy. Całość powinna mieć gęstą i kremową konsystencję. Na koniec dodajemy sól i pieprz.

majonez ubity w misce

majonez srodziemnomorski na bazie oliwy

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – majonez robiony na oliwie jest bardziej intensywny w smaku i nie każdemu może podejść jako osobne „smarowidło”, natomiast idealnie sprawdza się jako dodatek do kremowych sosów czosnkowych, np. do słynnego śródziemnomorskiego Aioli.

PS taki majonez możecie z powodzeniem przechowywać w lodówce przez kilka dni.

podpis pod postem

 

 

 

Buchnij sobie ten przepis!
Składniki
Majonez śródziemnomorski na bazie oliwy
 • 2 żółtka
 • 60 ml oliwy
 • 30 ml oleju rzepakowego opcjonalnie
 • Sok z 1 cytryny
 • 2 łyżeczki octu jabłkowego
 • Sól i pieprz do smaku
Wskazówki
Jak to się robi?
 1. Ubij żółtka z octem i sokiem z cytryny do uzyskania bladej i kremowej konsystencji.
 2. Chwyć za blender, zacznij wlewać oliwę bardzo cienkim strumieniem i ubijaj, aż majonez stanie się sztywny i kremowy.
 3. Jeśli wolisz bardziej neutralny smak, dodaj jeszcze 30ml oleju rzepakowego, w takim samym tempie, jak miało to miejsce z oliwą.
 4. Na koniec dopraw solą i pieprzem, i wszystko dokładnie wymieszaj.