Przemysł farmaceutyczny TRACI MILIARDY na legalizacji (ILE DOKŁADNIE?)

by Stonerchef

Za każdym razem, gdy jakiś stan w USA legalizuje marihuanę, przemysł farmaceutyczny traci średnio 10 miliardów dolarów na giełdzie — tak wskazuje pierwsze tego typu badanie na świecie.

Tempo, w jakim przyspieszają ruchy legalizacyjne, sprawia, że media głównego nurtu zaczynają wyciągać z szafy stare trupy w akcie desperackiej reanimacji.

Od niedawna można zaobserwować wysyp wszelkiej maści “ekspertów” (głównie psychiatrów, o ironio) straszących marihuaną w sferach, w których już dawno obalono te wytwory bujnej wyobraźni.

PRZECZYTAJ: 13 MITÓW O MARIHUANIE, KTÓRE OBALIŁA NAUKA

Romantyczna relacja mediów z koncernami farmaceutycznymi dała się wszystkim we znaki w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy przeżywaliśmy najbardziej medialny koniec świata w historii ludzkości.

Ale to nie był pierwszy raz. Prasa i przemysł farmaceutyczny pozostają w tej relacji już od prawie 100 lat, o czym możesz się przekonać z naszego opracowania historii kryminalizacji konopi w USA i na świecie.

Najnowsze badanie rynku rzuca nowe światło na powody, dla których przemysł farmaceutyczny tak bardzo “broni” nas przed legalizacją i pomaga zrozumieć, dlaczego z bezpiecznego lekarstwa zrobiono broń szatana do ogłupiania ludzi.

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o hajs.

Marihuana a przemysł farmaceutyczny: koncerny odnotowują straty finansowe przez legalizację

Jak podaje portal Marijuana Moment, w dzienniku PLOS ONE opublikowano badanie biorące na tapet dane sprzedażowe i wartość giełdową 556 firm farmaceutycznych na przestrzeni lat 1996-2019.

Analizie poddano trendy rynkowe sprzed i po legalizacji medycznego i rekeracyjnego użycia marihuany w poszczególnych stanach w USA.

Okazało się, że wyniki giełdowe spadły o 1,5 % do 2% w 10 dni po zalegalizowaniu konopi. Odnotowano spadki wśród wszystkich producentów leków, a według wstępnych szacunków, każda legalizacja prowadzi do średniego spadku rocznej sprzedaży na poziomie 3 miliardów dolarów (1).

Cytując autorów:

“Wyniki naszego badania pokazują, że legalizacja jest powiązana ze spadkiem wartości rynkowej firm farmaceutycznych.”

Analizy danych statystycznych, badania obserwacyjne i raporty anegdotyczne wskazują, że dla niektórych osób konopie stanowią alternatywę dla “tradycyjnych” substancji farmakologicznych, jak np. Leki opioidowe, leki nasenne czy antydepresanty (2, 3, 4, 5).

Najnowsza analiza danych dotyczących spożycia leków na receptę w USA wykazała, że legalizacja marihuany dla dorosłych ma związek ze znacząco mniejszym spożyciem tego typu leków w wielu jednostkach chorobowych (6).

Legalizacja uderza we wszystkich producentów leków

To badanie wyróżnia jedna rzecz. Mianowicie, legalizacja marihuany spowodowała straty zarówno wśród producentów markowych leków, jak i u wytwórców zamienników.

“To zjawisko do tej pory niespotykane” – twierdzi zespół z California Polytechnic State University i University of New Mexico.

Okazuje się, że marihuana rzeczywiście stanowi konkurencję dla koncernów farmaceutycznych:

“Legalizacja zwiększa dostępność i powszechność korzystania z konopi, a zatem pozwala im konkurować z konwencjonalnymi lekami. Ponieważ nie da się ich opatentować, konopie mogą być klasą zamienników leków markowych samą w sobie. Jednak w przeciwieństwie do konwencjonalnych zamienników, ich wykorzystanie nie ogranicza się do jednej choroby bądź wąskiego zakresu schorzeń. Dzięki temu konopie wpływają na wiele segmentów rynku leków jednocześnie.”

Pytanie brzmi, czy przemysł farmaceutyczny faktycznie ma się czego bać?

Kwoty a procenty, czyli ile przemysł farmaceutyczny naprawdę traci na legalizacji marihuany?

Spadek zysków w firmie na poziomie 1,5% do 2% może z początku nie robić wrażenia, zwłaszcza jeśli chodzi o tak dochodowy biznes, jak branża farmaceutyczna.

Mimo to autorzy badania wskazują, że różnica w zyskach sprzed i po legalizacji jest statystycznie istotna i utrzymuje się jeszcze przez 20 dni po zalegalizowaniu konopny w danym miejscu.

“Odkryliśmy, że pojedyncza firma farmaceutyczna odnotowuje spadek wartości rynkowej na poziomie 63 milionów dolarów, co oznacza straty dla wartości całego rynku w wysokości 9,8 miliarda.”

Nie chodzi o to, że teraz wszystkie koncerny krwawią i szurają brzuchem po dnie. Jak wskazano w badaniu, wartość tych firm nadal rosła w stałym tempie, jednak wolniej niż przewidywali analitycy giełdowi i inwestorzy.

To właśnie tę różnicę w prognozach i rzeczywistych wynikach (oraz spadek sprzedaży leków na receptę) przypisuje się legalizacji.

A kto oberwał najbardziej?

Okazuje się, że najbardziej pokrzywdzony jest segment zamienników leków markowych.

Podczas gdy dla tych drugich sytuacja wyrównała się w kilka dni po legalizacji w danym stanie, ci pierwsi odnotowali straty o większym rozmiarze — i do tego stałe.

W badaniu wzięto też pod uwagę zmiany w ilości sprzedawanych leków po legalizacji.

“Wykorzystując stosunek ceny do sprzedaży w latach, w których miała miejsce legalizacja, można ocenić, że przemysł farmaceutyczny odnotował spadki na poziomie 3 miliardów w każdym miejscu, gdzie uwolniono marihuanę”

Co więcej, badacze oszacowali, że gdyby wszystkie 30 stanów, które w 2014 roku nie miały programu medycznej marihuany, zalegalizowałoby konopie dla pacjentów, roczne wydatki na leki na receptę zmalałyby o miliard dolarów w każdym z nich.

“Moglibyśmy wystawić jeszcze śmielsze prognozy, ponieważ w przeciwieństwie do poprzednich badań, nasze wyliczenia biorą pod uwagę konkurencyjną presję cenową, którą konopie wymuszają na producentach markowych leków i ich zamienników.

Konkurencja jest poważna, ale wnioski ostrożne

Autorzy przyznają jednak, że badanie nie jest pozbawione słabych stron:

“Z ekonomicznego punktu widzenia, przewidywane straty na poziomie 9,8 miliarda dolarów wśród firm farmaceutycznych w wyniku pojedynczej legalizacji, są ogromne, jednak powinniśmy zachować ostrożność w ferowaniu wniosków. Głównym ograniczeniem dla tego badania było to, że nie przewidzieliśmy irracjonalnych zachowań inwestycyjnych, co mogło mieć wpływ na ostateczny wynik. Oprócz tego, ograniczyliśmy się jedynie do firm notowanych na giełdach i do wcześniejszych ruchów legalizacyjnych. Po trzecie, nasze prognozy mogą być spowodowane doborem okresu (150-50 dni) poprzedzającego legalizację; nie mówiąc o błędach pomiarowych wskutek heterogeniczności legalizacji i następujących po niej regulacjach na rynku”.

Koncerny też zaczynają grać w zielone

Same firmy farmaceutyczne również zdają się dostrzegać zagrożenie i zaczynają powoli moczyć paluszki w morzu konopnych możliwości. W ostatnich latach Pfizer wydał miliardy dolarów na przejęcie firmy biotechnologicznej specjalizującej się w terapiach kannabinoidami.

Autorzy badania uważają, że producenci leków podążą za zielonym trendem, jednak nie opłaca im się to na razie ze względu na stanowisko FDA, które wstrzymuje się z zatwierdzeniem konopi jako alternatywy dla popularnych leków na receptę.

“Firmy farmaceutyczne przeznaczają poważne środki finansowe na lobbowanie przeciwko legalizacji marihuany. To tylko znak, że z marketingowego punktu widzenia, jest to dla całego przemysłu nieopłacalne. Konopie nie są jeszcze zatwierdzonym zamiennikiem oficjalnie stosowanych środków terapeutycznych, co tłumaczy, dlaczego koncerny jeszcze tak nie szkolą lekarzy w tym temacie.”

We wnioskach możemy przeczytać, że konopie mogą być przydatnym narzędziem do zwiększania konkurencyjności na rynku leków.

I bardzo dobrze.

Źródła:

  1. Bednarek, Z., Doremus, J. M., & Stith, S. S. (2022). U.S. cannabis laws projected to cost generic and brand pharmaceutical firms billions. PloS one17(8), e0272492. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0272492
  2. Daniel J. Kruger & Jessica S. Kruger (2019) Medical Cannabis Users’ Comparisons between Medical Cannabis and Mainstream Medicine, Journal of Psychoactive Drugs, 51:1, 31-36, DOI: 10.1080/02791072.2018.1563314
  3. Boehnke, K. F., Scott, J. R., Litinas, E., Sisley, S., Williams, D. A., & Clauw, D. J. (2019). Pills to Pot: Observational Analyses of Cannabis Substitution Among Medical Cannabis Users With Chronic Pain. The journal of pain20(7), 830–841. https://doi.org/10.1016/j.jpain.2019.01.010
  4. Lucas, P., Baron, E.P. & Jikomes, N. Medical cannabis patterns of use and substitution for opioids & other pharmaceutical drugs, alcohol, tobacco, and illicit substances; results from a cross-sectional survey of authorized patients. Harm Reduct J 16, 9 (2019). https://doi.org/10.1186/s12954-019-0278-6
  5. Carrieri, V., Madio, L., & Principe, F. (2020). Do-It-Yourself medicine? The impact of light cannabis liberalization on prescription drugs. Journal of health economics74, 102371. https://doi.org/10.1016/j.jhealeco.2020.102371
  6. Raman, S., & Bradford, A. C. (2022). Recreational cannabis legalizations associated with reductions in prescription drug utilization among Medicaid enrollees. Health economics31(7), 1513–1521. https://doi.org/10.1002/hec.4519

Zobacz również inne artykuły