bekonez

Wielce Czcigodny bekonez

by Stonerchef

Mamy swoją teorię na temat tego, o co chodziło Mickowi Jaggerowi, kiedy śpiewał „I can’t get no satisfaction” – po prostu biedak musiał szukać bekonu i pech chciał, że trafił do jakiejś wegańskiej galerii handlowej, a okrzyk „No, no, no!” był normalnym odruchem na próbę perswazji „ale przecież możesz zastąpić boczek tofu”. I tak nas, motyla noga, naszło, żeby połączyć dwie sakralne rzeczy, które do tej satysfakcji mogą nas w błyskawicznym tempie doprowadzić – majonez i wcześniej wspomniany bekon. Tak oto powstał BEKONEZ.

Sekretem magicznej mocy bekonezu jest dodatek tłuszczu wytopionego podczas smażenia boczku – robimy to na wolnym ogniu, żeby tłusta esencja uwolniła się bez przypalania, bo nie chcemy marnować przecież tego cennego surowca. Do tego odrobina cukru (bekon kocha się ze słodkim) wraz z drobno posiekaną czerwoną cebulą i można z czystym sumieniem zrobić sobie maseczkę z bekonezu na twarzy albo – jak przystało na porządnych Stonerów – okrasić świeżo upieczony chleb tym smakowitym smarowidłem.


Do przygotowania bekonezu przydadzą się:


Także ten… Nie śpimy, wytapiamy!

Składniki:

składniki na bekonez

Bekonez:

1 duże jajko

1 łyżka musztardy dijon

1 łyżeczka octu z białego wina

1 łyżeczka cukru

0,5 łyżeczki soli

0,5 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu

160ml oleju rzepakowego

10 plasterków boczku

1 łyżka drobno posiekanej czerwonej cebuli

Wytapiamy smak

Zaczynamy od ułożenia 5 plastrów boczku na dużej patelnii.

boczek na patelni

Wytapiamy tłuszcz na małym ogniu – nie ma co się spieszyć, ponieważ boczek wcale się szybciej nie „zrobi” od większego płomienia, a istnieje duża szansa, że tłuszcz, zamiast wytapiać się w swoim tempie, zacznie się przypalać. Kiedy już pierwszy rzut bekonu się usmaży na tyle, że będzie bardzo chrupiący, przenosimy go na ściereczkę lub ręcznik papierowy i odsączamy go tam z nadmiaru tłuszczu. Wrzucamy drugą partię, z którą postępujemy w sposób identyczny i – po przełożeniu jej na ściereczkę/ręcznik – przelewamy tłuszcz z patelni do miseczki.

usmażony na chrupiąco boczek

Tak powinien wyglądać usmażony bekon. Skoro tę część mamy już za sobą, to pora na przygotowanie majonezu. Zanim to jednak zrobimy, mieszamy wytopiony tłuszcz z olejem rzepakowym w misce i wstawiamy go na 5 minut do lodówki, coby nam wystygł, ale nie zgęstniał za bardzo.

W wysokim pojemniku na blender umieszczamy jajko, musztardę, ocet, sól, cukier i pieprz. Z lodówki wyjmujemy bekonowy tłuszcz wymieszany z olejem i dolewamy go do pojemnika. Następnie uruchamiamy blender i ruchem „góra-dół” miksujemy całość, aż masa zgęstnieje na konsystencję majonezu.

Ostatnim krokiem będzie pokrojenie usmażonego bekonu. Siekamy go dosyć drobno i dorzucamy do majonezu razem z czerwoną cebulą, po czym dokładnie mieszamy łyżką.

składniki na bekonez

bekonez

bekonez

Bekonez przenosimy do słoiczka, zamykamy go szczelnie i wkładamy go do lodówki na ok. 2 godziny przed konsumpcją – w końcu smaki muszą się przegryźć. Można go przechowywać w lodówce jeszcze ok. 10 dni, więc do tego czasu zdąży z niej z pewnością zniknąć.

Znowu potwierdziła się popularna teza, że boczek uświetnia wszystko. Niech nasz obłędnie pyszny, esencjonalny, leczący rany i zwaśnione od wieków rodziny, majo… wróć, BEKONEZ będzie tego świadectwem.

podpis pod postem

 

 

 

Buchnij sobie ten przepis!
Składniki
Bekonez
  • 1 duże jajko
  • 1 łyżka musztardy dijon
  • 1 łyżeczka octu z białego wina
  • 1 łyżeczka cukru
  • 0,5 łyżeczki soli
  • 0,5 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
  • 160 ml oleju rzepakowego
  • 10 plasterków boczku
  • 1 łyżka drobno posiekanej czerwonej cebuli
Wskazówki
  1. Połóż 5 plastrów boczku na zimnej patelni.
  2. Smaż go, wytapiając powoli tłuszcz na wolnym ogniu.
  3. Kiedy boczek będzie chrupiący, zdejmij go z patelni i odsącz z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym lub ściereczce.
  4. Wrzuć na patelnię kolejne 5 plastrów i postępuj z nimi w identyczny sposób.
  5. Wymieszaj w misce wytopiony tłuszcz z olejem rzepakowym i wstaw go do lodówki na ok. 5 minut.
  6. Umieść w wysokim pojemniku od blendera jajko, musztardę, ocet, sól, pieprz oraz cukier.
  7. Wyjmij z lodówki mieszankę tłuszcz wymieszany z olejem i wlej go do pojemnika.
  8. Miksuj całość blenderem stosując ruch "góra-dół", aż uzyskasz konsystencję majonezu.
  9. Posiekaj bekon dosyć drobno i dodaj go wraz z cebulą do majonezu.
  10. Wymieszaj dokładnie łyżką.
  11. Przenieś bekonez do słoiczka i włóż go do lodówki na ok. 2 godziny, żeby smaki się przegryzły.
  12. Możesz go z powodzeniem przechowywać w lodówce do 10 dni.

Zobacz również inne artykuły