domowy ketchup

Domowy ketchup w 30 minut

by Stonerchef

Tak kombinujemy z różnymi przetworami i sosami, wymyślamy nowe poziomy ostrości robiąc dżem z habanero, jakieś sosy z mango, teksańskie barbecue, a doszło do nas niedawno, że w sumie to nie robiliśmy jeszcze ketchupu – i oto jest. Domowy ketchup w 30 minut.

Jeśli też zmagacie się z dylematem, czy powinno się mówić „keczap”, czy „keczup”, to pocieszymy Was – u nas każde ma inny sposób nazewnictwa tego przetworu, więc gdy pytamy siebie nawzajem, czy któreś chciałoby trochę ketchupu do posmarowania, to obydwoje wymawiamy po kolei obie wyżej wymienione formy. Przybrało to już takich rozmiarów, że gdy nasi rodzice pytają: „chcesz sobie czymś posmarować kanapkę?”, odpowiadamy „tak, keczupem keczapem”.

Skoro już więc przy keczupie keczapie jesteśmy, to warto chwilę podumać nad jakością gotowców dostępnych w sklepach.

Na półkach sklepowych można spotkać akurat dużo ketchupów, które mają nawet niezły skład i trzeba się naprawdę postarać, żeby zbeszcześcić swoją spiżarnię jakimś perfumowanym chemikiem. Do tej pory królował u nas Heinz albo Helmans, ale po dzisiejszych przebojach kuchennych stwierdzamy, że mimo wszystko nic tak nie smakuje jak ketchup przygotowany wedle domowej receptury – taki, który faktycznie pachnie pomidorami, a pomiędzy nimi tańczy sobie zeszklona cebula i seler naciowy. Wszystko przeplatane kwaskowatością octu z czerwonego wina.

Jeśli zaś chodzi o głównych bohaterów, tj. pomidory, w momencie, w którym publikujemy ten przepis jesteśmy akurat poza sezonem. W związku z tym, w większości sklepów to, co dostaniemy bardziej przypomina czerwoną bulwę pompowaną wodą. Nawet nasze bazarkowe pomidory nie smakują tak dobrze, kiedy nie ma odpowiedniej pory na ten owoc, dlatego korzystamy z pomidorów zamkniętych w puszkach. Są zebrane w odpowiednim czasie i w mądry sposób zapuszkowane, dzięki czemu zachowują głęboki smak. W sezonie jak najbardziej zalecamy robienie ketchupu ze świeżych.

Nie musimy stosować żadnych karkołomnych trików, spiralizować pomidorów ani karmelizować cebuli na miodzie ze słoika Kubusia Puchatka w restrykcyjnie określonej temperaturze. Tu odzywa się typowo domowe gotowanie – proste, od serca i pyszne. Wystarczy zeszklić cebulę z selerem, wlać pomidory, dodać odrobinę koncentratu, octu, zagotować, przyprawić i wykazać się skromną dawką cierpliwości. Potem parę ruchów blenderem, studzenie i gotowe.


Do przygotwania domowego ketchupu przydadzą się:


Chodźcie z nami, zróbmy razem domowy ketchup!

Składniki:

składniki na domowy ketchup

Domowy ketchup:

2 łyżki oliwy

1 średnia cebula, pokrojona w drobną kostkę

1 posiekana łodyga selera naciowego

1 posiekany ząbek czosnku

600g pomidorów z puszki

1 łyżka koncentratu pomidorowego

150ml octu z czerwonego wina

4 łyżki brązowego cukru

sól i pieprz do smaku

Keczup, keczap – jak zwał, tak zwał. Ale jak smakuje!

W rondelku rozgrzewamy oliwę na średnim ogniu i dodajemy cebulę wraz z selerem. Warzywa podsmażamy ok. 3 minuty, mieszając cały czas, aż zarówno seler jak i cebula się zeszklą.

cebula zeszklona z selerem naciowym

Następnie dodajemy czosnek i podsmażamy całość jeszcze przez ok. minutę. Po tym czasie wlewamy pomidory, dodajemy koncentrat, ocet i cukier. Mieszamy wszystko i doprowadzamy ketchup do zagotowania.

ketchup przed zagotowaniem

Zmniejszamy ogień na mały i powoli gotujemy ketchup ok. 20 minut, mieszając co jakiś czas, aż część sosu odparuje, a nasz bohater się zagęści.

gotowy ketchup przed zblendowaniem

Zdejmujemy rondelek z ognia i miksujemy całość blenderem na gładką masę.

zblendowany ketchup

Teraz czekamy, aż ketchup całkiem wystygnie, po czym przenosimy go do słoiczków. Tam możemy trzymać nasz domowy ketchup do 2 tygodni.

domowy ketchup

Dwa słoiki esencjonalnego ketchupu z dodatkiem świeżych warzyw właśnie spoczęły w naszej spiżarni. Nitka chwali go bardziej, niż nauczyciel faworyzowanego pupila, a ja co chwilę chodzę do lodówki, żeby odkręcić jeden słoiczek i napawać się jego genialnym aromatem.

Słowem – omnomnom!

podpis pod postem

 

 

 

Buchnij sobie ten przepis!
Przygotowanie
10 mins
Część właściwa
20 mins
Łącznie
30 mins
 
Ilość: 2 słoiczki
Składniki
  • 2 łyżki oliwy
  • 1 średnia cebula pokrojona w drobną kostkę
  • 1 posiekana łodyga selera naciowego
  • 1 posiekany ząbek czosnku
  • 600 g pomidorów z puszki
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • 150 ml octu z czerwonego wina
  • 4 łyżki brązowego cukru
  • sól i pieprz do smaku
Wskazówki
  1. Rozgrzej oliwę w rondelku.

  2. Dodaj cebulę wraz z selerem i zeszklij na średnim ogniu, mieszając co chwilę.

  3. Dodaj czosnek i podsmażaj przez ok. minutę.

  4. Wlej pomidory, dodaj koncentrat, ocet i cukier. Zamieszaj całość i doprowadź do zagotowania.

  5. Gotuj na małym ogniu ok. 20 minut, mieszając co jakiś czas, aż ketchup zgęstnieje.

  6. Zdejmij rondelek z ognia.

  7. Zmiksuj ketchup blenderem na gładką masę, zdejmij z ognia i odstaw do całkowitego wystudzenia.

  8. Przenieś ketchup do słoiczków i przechowuj w lodówce przez ok. 2 tygodnie.

Zobacz również inne artykuły