sos enchilada

Sos Enchilada

by Stonerchef

Sos enchilada jest dla kuchni meksykańskiej mniej więcej tym, czym marinara dla pizzy albo barbecue dla żeberek – klasyk nad klasykami. Podoba nam się to, że w tym sosie stosunek ostrości do przyjmującego jest zerojedynkowy; to znaczy, że albo jesz, dymi Ci się z uszu i nie możesz przestać, bo jest takie pyszne, albo nie podchodzisz w ogóle. Zgadnijcie, po której stronie barykady jesteśmy.

Oczywiście uwielbiamy ostre żarcie. To znaczy to jest tak, że bardziej ja uwielbiam, a Nitka zawsze chucha i dmucha, jednocześnie potwierdzając co któryś haps, że na pewno zostanie moją żoną. Mimo wszystko nauczyłem się, żeby znaleźć złoty środek w balansowaniu kapsaicyny, bo to, co dla mnie mieści się w kategoriach „no, coś tam czuć”, u Nituni wywołuje już zauważalne skoki temperatury.

Jeśli chodzi o Enchiladę, to oprócz tego, że jest maksymalnie smaczna, to jeszcze jej przygotowanie wymaga naprawdę podstawowych umiejętności w gotowaniu, co oznacza, że jak już jesteście zaprawieni w bojach, to w 20 minut będziecie w stanie sporządzić ok. 1 litr tego wyśmienitego piekiełka. To z kolei doprowadzi Was do przyrządzenia kilku dań z Enchilady, bo sam sos można w lodówce przechowywać do dwóch tygodni.

Z „egzotycznymi” sosami sprawa ma się tak, że te kupne zazwyczaj ciachają budżet, bo wiadomo – „zagranico” robione, to trzeba przywalić taką przebitkę, że za tę cenę można wyprodukować zapas takiego sosu dla całej rodziny. Może się wydawać w większości przypadków, że takie specjały są niełatwe w przygotowaniu, że składniki trudno dopaść, i tak dalej. Nic bardziej mylnego – sosy orientalne są niekiedy dużo łatwiejsze do zrobienia od tradycyjnych, a poza tym sklepy – zwłaszcza te wielkopowierzchniowe – prezentują dzisiaj imponujący asortyment, także każdy znajdzie coś dla swoich potrzeb. A jak nie, to od czego są sklepy tematyczne? Można zwiedzić trochę miasta, poślinić się na widok różnych lokalnych specjałów i ostatecznie wyjść ze sklepu z kilkoma innymi produktami, których zakupu nie planowaliśmy.


Do przygotowania sosu enchilada przydadzą się:

A tymczasem bierzemy słoiki i maszerujemy do naszego centrum dowodzenia. Dołączacie?

Składniki:

składniki na sos enchilada

Sos enchilada:

800g pomidorów z puszki, rozgniecionych

60ml oleju rzepakowego

20g mąki pszennej uniwersalnej (typ 480)

250ml wody

1,5 łyżki chilli cayenne

1,5 łyżeczki oregano

1 łyżeczka kuminu

1 łyżeczka mielonego czosnku

1 łyżeczka mielonej cebuli

1 łyżka brązowego cukru

sól do smaku

Szybka zasmażka

Zaczynamy od przygotowania zagęstnika do naszej enchilady. W tym celu rozgrzewamy w garnku olej na średnim ogniu i dodajemy do niego mąkę.

zasmażka

Mieszamy ze sobą oba składniki, aż dokładnie się połączą (ok. 1 minutę), po czym zmniejszamy ogień na czas dodania pozostałych składników.

Enchilada – start!

Dorzucamy do garnka pomidory wraz z przyprawami, doprawiamy solą, a na końcu wlewamy wodę. Mieszamy całość i zwiększamy ogień, żeby doprowadzić sos do zagotowania.

zagotowana enchilada

Redukujemy ogień tak, żeby enchilada puszczała delikatnie bąbelki, a całość powinniśmy gotować ok. 10 minut, co jakiś czas mieszając, aż sos nam się zagęści. Na koniec pozostaje nam przelać jego zawartość do słoików, zakręcić, ostudzić do temperatury pokojowej i włożyć do lodówki, jeśli akurat nie mamy w planach żadnej meksykańskiej potrawy na ten dzień – jak już wcześniej wspominaliśmy, enchilada może być przechowywana w lodówce do 2 tygodni.

sos enchilada

sos enchilada

sos enchilada

sos enchilada

sos enchilada

sos enchilada

No i gotowe, muchachas! Trzy słoiki sosu enchilada w 20 minut, które sprawią, że jeśli tylko spróbujecie pomyśleć o zastosowaniu kupnego zamiennika, to z marszu pójdziecie zdzielić się patelnią w głowę, po czym na tej patelni wylądują wszystkie składniki z tego przepisu, a Wy będziecie żyli długo i szczęśliwie.

podpis pod postem

 

 

 

Buchnij sobie ten przepis!
Składniki
Sos enchilada
 • 800 g pomidorów z puszki rozgniecionych
 • 60 ml oleju rzepakowego
 • 30 g mąki pszennej uniwersalnej typ 480
 • 250 ml wody
 • 1,5 łyżki chilli cayenne
 • 1,5 łyżeczki oregano
 • 1 łyżeczka kuminu
 • 1 łyżeczka mielonego czosnku
 • 1 łyżeczka mielonej cebuli
 • 1 łyżka brązowego cukru
 • sól do smaku
Wskazówki
 1. Rozgrzej w garnku olej na średnim ogniu.
 2. Dodaj mąkę i mieszaj ok. 1 minutę, aż składniki dokładnie się połączą.
 3. Dorzuć pomidory, wszystkie przyprawy, dopraw solą do smaku i wlej wodę.
 4. Wymieszaj całość, zwiększ ogień i doprowadź sos do zagotowania.
 5. Zredukuj ogień i gotuj sos ok. 10 minut, co jakiś czas mieszając.
 6. Przelej enchiladę do słoików, zakręć i wystudź do temperatury pokojowej.
 7. Przechowuj w lodówce do 2 tygodni.

Zobacz również inne artykuły