szarpana wieprzowina z piekarnika

Szarpana wieprzowina z piekarnika – jak to ugryźć?

by Stonerchef

Umówmy się – szarpana wieprzowina to teraz hit większy, niż swego czasu „Ona tańczy dla mnie”, tyle że w dużo lepszym guście. Jak ją zrobić w bez wolnowaru, kiedy do dyspozycji mamy tylko piekarnik? Jaką temperaturę ustawić i jak długo piec łopatkę wieprzową? Czy Ridge w końcu dowie się o tym, że Brooke to tak naprawdę jego babka, która miała romans z jego wnuczkiem zanim przespała się z własnym klonem? Na ostatnie pytanie nie jesteśmy w stanie co prawda odpowiedzieć, ale resztę wyjaśniamy we Wsparciu Technicznym.

Przede wszystkim skupmy się na rodzaju mięsa. Najlepsza w tym wypadku będzie łopatka wieprzowa, ze względu na stosunek mięsa do tłuszczu. Dzięki odpowiedniemu przyrządzaniu uzyskamy wybornie soczyste mięso, które będzie później rozpływać się w ustach, a przy okazji nie sprawi problemu przy rozszarpywaniu widelcem.

Teraz kwestia przygotowania sprzętu. Temperatura? W idealnych warunkach powinno się ustawić ok. 110 stopni i na każde 0,5kg mięsa powinno przeznaczyć się ok. 1,5 godziny pieczenia. Niestety, warunki nie zawsze są książkowe, więc my pokażemy Wam, jak uzyskać równie soczyste mięso przy nieco krótszym czasie pieczenia i odrobinę wyższej temperaturze. Piekarnik ustawiamy na 175 stopni, a wieprzowina spędzi tam 2,5 godziny.

Oczywiście należy pamiętać też o zadbaniu o odpowiednią oprawę zapachowo-smakową dla naszego mięcha. W naszym przypadku użyliśmy czosnku, pieprzu, soli, kuminu oraz trawy cytrynowej, a dodatkowo nacieramy wieprzowinę podstawowym sosem barbecue.


Do przygotowania szarpanej wieprzowiny z piekarnika potrzebne będą:

 • duże, okrągłe naczynie żaroodporne lub folia aluminiowa/rękaw do pieczenia,
 • piekarnik (no co Ty gadasz?!)

To jeszcze odrobina cierpliwości i będzie można się cieszyć wspaniałym mięskiem, jakim jest szarpana wieprzowina z piekarnika.

Składniki:

składniki na szarpaną wieprzowinę w barbecue

Szarpana wieprzowina w sosie barbecue z piekarnika:

1kg łopatki wieprzowej

500ml sosu barbecue

1 łyżeczka mielonego czosnku

1 łyżeczka kuminu

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka pieprzu

3/4 łyżeczki trawy cytrynowej

Wyszarpana, zasłużona nagroda

Jak już na początku wspominaliśmy, nagrzewamy piekarnik do 175 stopni.

Łopatkę wieprzową wkładamy do naczynia żaroodpornego i nacieramy ją dokładnie przyprawami z każdej strony, a następnie robimy to samo z połową sosu barbecue.

zamarynowana łopatka wieprzowa

Mięso pieczemy przez ok. 2,5 godziny w piekarniku, po czym przenosimy je do miski i rozszarpujemy widelcem.

szarpana wieprzowina przed wymieszaniem z sosem bbq

Wieprzowinę mieszamy z pozostałym sosem barbecue. Do miski dodajemy również tłuszcz z sosem, w którym mięso się piekło i dokładnie łączymy wszystko.

szarpana wieprzowina z piekarnika szarpana wieprzowina z piekarnika szarpana wieprzowina z piekarnika szarpana wieprzowina z piekarnika szarpana wieprzowina z piekarnika

Tak to powinno wyglądać. Mięso jest mięciutkie, rozpływa się w ustach, a przy okazji dysponuje tak przepięknie grającymi smakami, że wieprzowinę można wyjadać z miski do ostatniego rozszarpanego kawałka, aczkolwiek radzimy się wstrzymać i zaplanować przed pieczeniem jakiś wypaśny posiłek, w którym owa szarpana wieprzowina z piekarnika będzie grała pierwsze skrzypce.

podpis pod postem

 

 

 

Buchnij sobie ten przepis!
Przygotowanie
10 mins
Część właściwa
2 hrs 30 mins
Łącznie
2 hrs 40 mins
 
Składniki
 • 1 kg łopatki wieprzowej bez kości
 • 500 ml sosu barbecue
 • 1 łyżeczka mielonego czosnku
 • 1 łyżeczka kuminu
 • 1 łyżeczka soli
 • 1 łyżeczka pieprzu
 • 3/4 łyżeczki trawy cytrynowej
Wskazówki
 1. Nagrzej piekarnik do 175 stopni.

 2. Natrzyj mięso przyprawami i połową sosu barbecue.

 3. Piecz ok. 2,5 godziny.

 4. Przenieś wieprzowinę do miski i rozszarp ją widelcami.

 5. Dodaj pozostały sos barbecue oraz tłuszcz z sosem, w którym mięso się piekło.

 6. Wymieszaj dokładnie całość.

Zobacz również inne artykuły